WHO nepodporuje zavedenie vakcinačných pasov pre cestovanie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepodporuje zavedenie vakcinačných pasov pre cestovanie medzi krajinami, uviedla hovorkyňa organizácie. Zatiaľ podľa nej nie je isté, nakoľko očkovanie bráni šíreniu vírusu, rozhodnutie zdôvodnila aj obavami zo znevýhodnenia tých, ktorí k vakcinácii nemajú prístup.

"V tejto chvíli nemáme dostatočné údaje, či očkovanie znamená, že vírusom nenakazíte ostatných," uviedla hovorkyňa Margaret Harrisová jeden z hlavných dôvodov, prečo WHO vakcinačný pasy momentálne nepodporuje.

"V súčasnej dobe nemá každý prístup k vakcíne a v spoločnosti sú skupiny ľudí, ktorí sú z očkovania vylúčení," oznámila Harrisová. Podľa nej ide napríklad o tehotné ženy, deti či pacientov podstupujúcich imunosupresívnu liečbu.

Jednoduchšie cestovanie a oživenie cestovného ruchu si od takzvaných covidových pasov sľubuje napríklad Európska únia, medzi štátmi dvadsaťsedmičky však ohľadom ich zavedenia panujú nezhody. Za sa vyjadrili napríklad štáty južnej Európy či stredoeurópske krajiny, výhrady majú naopak Francúzsko či Nemecko. Napríklad Chorvátsko však na únijnej dohodu nečakalo a od 1. apríla umožnilo očkovaným turistom vyhnúť sa po príchode do krajiny karanténe.