ČT priviezla z veltrhu v Cannes premiérové seriály, oscarové filmy i dokumenty

Česká televize (ČT) přivezla z veletrhu v Cannes premiérové seriály, oscarové filmy i dokumenty, mezi nimiž je také portrét ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Současně ČT na francouzském veletrhu audiovizuální tvorby MIPCOM 2022 vystupovala v roli producenta. Zahraniční vysílatelé zakoupili například snímky O Vánoční hvězdě, Jak si nevzít princeznu nebo Kouzelník Žito, které uvidí diváci polské TV Puls a lotyšské TV3. ČTK dnes o tom informovala mluvčí ČT Karolína Blinková.

"Pro Českou televizi jsme mimo jiné vybrali dva stěžejní sci-fi velkofilmy ceněného režiséra Denise Villeneuva – Příchozí a Blade Runner 2049 nebo volné pokračování kultovního filmu Dannyho Boylea T2 Trainspotting. Pořídili jsme i britský výpravný retro seriál Hotel Portofino, nový německý thriller The Winemaker či švédské drama Cryptid určené pro iVysílání," uvedl ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Mezi seriálové tituly, na které se mohou diváci ČT těšit, patří například pokračování série popisující profesní začátky mladého veterináře podle autobiografických knih Jamese Herriota Všechny velké a malé bytosti. Dalšími tituly jsou třeba nejnovější řada z prostředí alpského podhůří Na krok od nebe, pětidílná minisérie o osudech gay komunity v Londýně osmdesátých let Byl by to hřích, dvě řady srbské Besy o otci, jenž v prostředí balkánské mafie chrání vlastní rodinu, nebo dvě série Mámy, dramatu z prostředí válkou zmítaného Donbasu.

Příznivcům dokumentární tvorby programy ČT nabídnou například portréty Whitney Houston, Patti Smith i Volodymyra Zelenského. Sto deset let od tragické události zaoceánského parníku připomene snímek Deset chyb, které potopily Titanic, dříve nepřístupné dokumenty KGB odhalí Černobyl – nová svědectví a součástí nabídky budou i cestopisné cykly a přírodopisné pořady.

Déčko do vysílání zařadí pořady 100 věcí, které byste měli udělat před střední, Kung Fu Panda: Legendy o mazáctví nebo Tučňáci z Madagaskaru. Vzhledem k mezinárodní situaci získala ČT i s právy na originální ukrajinské znění také animovanou relaci pro předškoláky Stateční zajíčci. Chybět nebude ani Art Ninja, oblíbený cyklus pro školáky s Ricky Martinem, a desátá řada Operace Jauu!

Kromě série Cryptid nabídne videoplatforma iVysílání také oceněný belgický dokumentární seriál Rozhořčení, jenž sleduje současný nástup populismu a radikalizaci evropské společnosti.

Veletrh nebyl pro ČT jen místem pro nákup snímků, ale účastnila se ho i jako aktivní producent. "Zahraniční vysílatelé měli zájem zejména o pohádky a dramatické série. Diváci v Bulharsku uvidí dětský pořad Kriminálka 5.C či seriály Stíny v mlze a Zločiny Velké Prahy. Na Slovensko poputuje rodinný seriál Špunti na cestě a Devadesátky. V jednání je také prodej právě odvysílané minisérie Podezření a cestopisného magazínu Na cestě, a to pro polskou veřejnoprávní TVP, respektive pro britského distributora dokumentární produkce TVF," podotkl výkonný ředitel obchodu Hynek Chudárek.