Putin označil správy o násilnostiach v meste Buča za falošné

Správy o násilnostiach v meste Buča sú falošné, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin po rokovaní s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom. Ukrajinské úrady a západní pozorovatelia, médiá i politici informovali o zabíjaní civilistov a ďalších vojnových zločinoch v Buči na okraji Kyjeva, odkiaľ sa na konci marca stiahli ruské vojská. Podľa Lukašenka je situácia v meste výsledkom britskej spravodajskej operácie.

 

Rokovania s Ukrajinou sú podľa Putina na mŕtvom bode. Kyjev sa podľa neho odchýlil od toho, na čom sa obe strany dohodli pri mierových rozhovoroch v Istanbule na konci marca. Ukrajina tam na pojednávaní predložila návrh na cestu k možnej neutralite.

Rusko v súčasnosti podľa ukrajinskej armády pripravuje rozsiahlu ofenzívu na východe Ukrajiny.
Stret s "protiruskými silami" na Ukrajine bol nevyhnutný a bol len otázkou času, vyhlásil Putin podľa agentúry TASS pri návšteve kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe. Putin zároveň podľa agentúry ocenil, že počas "špeciálnej vojenskej operácie", čo je kremeľský termín pre súčasnú inváziu, si ruské ozbrojené sily počínajú statočne, múdro, efektívne a dosahujú výsledky pri využití najmodernejších zbraní. Rusko sa podľa šéfa Kremľa nemieni izolovať od zvyšku sveta. "Tak obrovskú krajinu, ako je Rusko, nemožno izolovať," vyhlásil.

"Ukrajinu začali premieňať na protiruské nástupište, začali tak pestovať už dávno sa vyskytujúce výhonky nacionalizmu a neonacizmu. Špeciálne tam pestovali rast neonacizmu. Konflikt Ruska s týmito silami bol nevyhnutný, len vybrali čas útoku," citovala Putina agentúra TASS.

Rusko podľa prezidenta dosiahne svoje ciele na Ukrajine. "Tak tomu bude, o tom niet žiadnych pochýb," povedal. "Tieto ciele sú úplne pochopiteľné a ušľachtilé. Hlavným cieľom je pomôcť ľuďom v Donbase, ľudu Donbasu, ktorý sme uznali. Boli sme donútení to urobiť, pretože kyjevské úrady, povzbudzované Západom, odmietli plniť minské dohody, ktorých cieľom bolo mierové riešenie problémov Donbasu," dodal.

Ruský útok proti Ukrajine sa začal na Putinov rozkaz 24. februára. Akokoľvek ruský prezident odôvodnil inváziu potrebou "demilitarizovať" a "denacifikovať" susednú krajinu, zahraničné médiá upozorňujú, že krajne pravicové sily zohrávajú v ukrajinskej politike marginálnu úlohu, o čom svedčia výsledky ukrajinských volieb, a že Ukrajinci zvolili na čelo krajiny prezidenta, ktorého starý otec počas druhej svetovej vojny bojoval v Červenej armáde, bol vyznamenaný a povýšený na dôstojníka.

Ruské sily sú vo vojne proti Ukrajine, ktorá dnes pokračuje 48. dňom, doteraz sa nemôžu pochváliť výraznejším úspechom, snáď s výnimkou dobytia Chersonskej oblasti, priliehajúcej k anektovanému Krymu. Vojna si podľa odhadov vyžiadala desiatky tisíc mŕtvych a zranených.

Putin sa dnes na kozmodróme Vostočnyj podľa TASS zišiel so svojim najbližším spojencom, bieloruským vodcom Lukašenkom, ktorý k ruskej invázii na Ukrajinu poskytol územie svojej krajiny. Bielorusko tak postihli rozsiahle západné sankcie, podobne ako Rusko.