Prečo sused kričí gól a ja vidím len útok?

Prečo sused kričí gól a ja vidím len útok? Ilustr. foto: RTVS

Počas sledovania prípravných zápasov našich hokejistov pána Jozefa prekvapilo, že sused kričí gól, keď on ešte len sleduje útok na súperovu bránku. Nerád by toto zažil aj počas majstrovstiev sveta, preto zisťoval v čom je problém. Telekomunikačná únia Slovenskej republiky vysvetľuje, že dôvodom je oneskorenie prenosu signálu.

Pri sledovaní hokeja môže byť každá sekunda rozhodujúca

V posledných dňoch sme v televízii mohli sledovať prípravné zápasy našich hokejistov a rovnako aj majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov. Veľkým fanúšikom hokeja je aj pán Jozef, ktorý sledoval všetky zápasy našej hokejovej reprezentácie. Jeho sused Ján je tiež veľkým fanúšikom športu a predovšetkým hokeja. Počas sledovania zápasov si Jozef všimol niečo, čo ho znepokojilo. Počas napínavého sledovania útoku našej reprezentácie zrazu jeho sused Ján kričí gól.

Po skončení zápasu sa Jozef rozhodol zistiť čo sa deje. Najskôr situáciu nahlásil svojmu telekomunikačnému operátorovi. Od operátora sa dozvedel, že služba je v poriadku a technici nezistili žiadnu poruchu alebo zníženie kvality poskytovanej služby. Jozefa odpoveď technikov neuspokojila a spolu so susedom pokračovali v hľadaní príčiny. Zistili, že každý z nich využíva služby iného telekomunikačného operátora. Napokon sa s otázkami obrátili na Telekomunikačnú úniu Slovenskej republiky. Telekomunikačná únia Slovenskej republiky vysvetľuje, že je to spôsobené oneskorením prenosu signálu.

Aké sú dôvody oneskorenia prenosu signálu?

Počas sledovania filmov, seriálov alebo spravodajstva si divák obvykle žiadne oneskorenie nevšimne. Iná situácia môže nastať pri emóciami nabitom sledovaní hokejových prenosov, kde rozdiel niekoľkých sekúnd môže byť rozhodujúci. Vtedy na sídliskách dochádza k zaujímavému javu, keď sa výkrik „gól!“ neozýva z domácností v rovnakom čase.

Oneskorenie je ovplyvnené technológiou prenosu aj zdrojom signálu, z ktorého čerpajú televízie. Telekomunikační operátori následne upravujú signál od televízii vlastnou technológiou. Dĺžku oneskorenia môže mať každý operátor odlišnú. Telekomunikačná únia Slovenskej republiky zjednodušene vysvetľuje, že vo všeobecnosti najneskôr vidia gól tí diváci, ktorí majú internetovú televíziu (OTT). V tomto prípade je to umelé oneskorenie, ku ktorému telekomunikační operátori pristupujú v záujme zachovania kvality signálu aj pri menej stabilnom pripojení. Pri sledovaní televízie prostredníctvom satelitu signál putuje najskôr na družicu a potom znovu späť k divákom, čo oneskorenie zvyšuje. Operátori, ktorí odoberajú signál priamo zo štúdia majú oneskorenie minimálne a môžu zabezpečiť vyššiu technickú kvalitu.

JOJ Šport v základnej ponuke operátorov. Televízne služby si môžete vyskúšať aj bezplatne

Mnohí telekomunikační operátori majú v základnej ponuke JOJ Šport pre všetkých nových aj existujúcich zákazníkov. Napríklad na Kysuciach, v Byči a Žiline je to Bluenet (HMZ Rádiokomunikácie), na Liptove Fibris, v Michalovciach a okolí GeCom, v okolí Skalice, Holíča, Pezinka, Modry, Galanty, Serede, Dunajskej Stredy a Levíc Tlapnet, na juhu stredného Slovenska Regiotel, v Hlohovci v sieti SihotNET a v okrese Topoľčany a okolí Wircom. Śtandardom je možnosť vyskúšať si televízne služby zdarma.