Biely dom nepustil redaktorku CNN na tlačovú konferenciu

Biely dom nepustil redaktorku CNN na tlačovú konferenciu Reprofoto CNN

Zamestnanci Bieleho domu odmietli v stredu pustiť na tlačovú konferenciu prezidenta Donalda Trumpa s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom spravodajkyňu americkej televíznej stanice CNN.

 

Dôvodom bolo to, že pred stretnutím politikov kládla prezidentovi "nevhodné" otázky, informovala dnes agentúra AP.

Spravodajkyňa CNN Kaitlan Collinsová počas krátkeho stretnutia Trumpa a Junckera s novinármi pred začiatkom ich rokovaní o budúcnosti euro-amerických obchodných vzťahov prezidentovi niekoľkokrát položila otázku, ktorá sa týkala jeho bývalého právnika Michaela Cohena. Prezident na ňu neodpovedal.

Collinsová sa Trumpa snažila opýtať na tajne urobenú nahrávku, na ktorej prezident údajne hovorí o platbe v hotovosti ako možnosti, ako sa vysporiadať s kauzou niekdajšej modelky z Playboya Karen McDougalovej. Tá tvrdí, že s Trumpom prežila milostný pomer v čase, keď mu jeho žena Melania porodila syna Barrona.

Podľa Collinsovej bola práve skutočnosť, že kládla Trumpovi zjavne nepríjemnú otázku, dôvodom, prečo ju zamestnanci Bieleho domu odmietli následne vpustiť na tlačovú konferenciu v Ružovej záhrade po rokovaní Trumpa s predsedom Európskej komisie. Jej otázku podľa CNN riaditeľ komunikácie Bieleho domu Bill Shine a tlačová hovorkyňa Sarah Sandersová označili za "nevhodnú".

"To, že je Bielemu domu niektorá otázka týkajúca sa aktuálnych udalostí nepríjemná, ešte neznamená, že tá otázka nie je dôležitá a nemala by byť položená," uviedla v reakcii na kauzu CNN. Rozhodnutie nevpustiť Collinsovú na akciu pre novinárov stanica označila za "odvetné" opatrenia, ktoré nesvedčí o "slobode médií".

Predseda Asociácie spravodajcov v Bielom dome Olivier Knox rozhodnutie Trumpových ľudí zabrániť Collinsovej v účasti na akcii pre novinárov odsúdil. "Tento spôsob odplaty (za nepríjemnú otázku) je úplne nevhodný, pochabý a slabý," uviedol.

Solidaritu sa CNN vyjadril aj Jay Wallace, riaditeľ a šéfredaktor Fox News, obľúbenej stanice prezidenta Trumpa, ktorý sa postavil za "právo našich novinárov na plný prístup ako súčasť slobodnej a ničím neobmedzenej tlače".

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová vo vyhlásení svoje rozhodnutie nevpustiť Collinsovou do Ružovej záhrady obhajovala. Uviedla, že spravodajkyňa CNN "pokrikovala otázky a odmietla (z Oválnej pracovne) odísť napriek opakovaným žiadostiam, aby tak urobila".

Agentúra AP však upozornila, že na prezidenta Trumpa aj predsedu Európskej komisie Junckera pokrikovalo mnoho novinárov vrátane členov európskej delegácie a že dostať všetkých novinárov z Oválnej pracovne Bieleho domu zvyčajne nejakú dobu trvá.

Sandersová podľa svojich slov navyše CNN upozornila, že na tlačovú konferenciu do Ružovej záhrady môže akýkoľvek novinár tejto stanice, len nie Collinsová. "Aby v tom bolo jasno: Podporujeme slobodnú tlač a žiadame, aby sa každý správal k prezidentskému úradu a k hosťom v Bielom dome s rešpektom," dodala hovorkyňa.

Trump je prakticky v nepretržitom konflikte s redakciami americkej liberálnej tlače, televíziou a spravodajskými servermi vrátane televíznych staníc CNN, NBC a ABC a denníkov The New York Times a The Washington Post. Ich redaktorov už niekoľkokrát označil za "nepriateľov ľudu".