Áno, klimatická zmena je skutočná, bude mať vážne následky a disponujeme všetkým potrebným na jej zastavenie. Máme solárnu, veternú či vodnú energiu a niekoľko ďalších nástrojov. Je to len otázka vôle aplikovať ich.
Bill Gates. Podnikateľ, jeden z najbohatších ľudí na planéte, filantrop a spoluzakladateľ firmy Microsoft. Posledné roky sa venoval skúmaniu príčin a dôsledkov klimatickej zmeny. Diskutoval s odborníkmi na fyziku, chémiu, biológiu, strojárstvo, financie, či politické vedy a napísal o tom vynikajúcu knihu, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar a volá sa Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe.
Veľmi presvedčivo a zaujímavo napísaná kniha, v ktorej Bill Gates metodicky popisuje, čo zhoršuje našu klímu a čo by sme mali robiť, aby sme ju odvrátili. Už len oteplenie klímy, o ktorom sa veľa hovorí a ktorému mnohí neveria, bude mať veľké dôsledky na náš každodenný život. „Napríklad teplejšia klíma zníži produkciu pšenice a kukurice. Vegetačné obdobie v subsaharskej Afrike sa môže skrátiť až o 20% percent a vieme, čo to bude znamenať už pre teraz chudobných Afričanov. Zvýšené teploty neprospejú ani zvieratám, ktoré chováme na mäso a mlieko,“ popisuje na webe LepšíDeň.sk v článku Teplejšia klíma spôsobí týchto 6 veľkých problémov.
Vypočujte si úryvok. Z knihy číta Boris Farkaš:
Bill Gates v tejto nástojčivej a presvedčivej knihe predkladá široký, praktický – a dostupný – plán zníženia emisií skleníkových plynov na nulu tak, aby sa svet vyhol klimatickej pohrome.
Čerpá zo svojich poznatkov o inováciách aj presadzovaní nových myšlienok na trhu a triezvo opisuje výzvy, ktorým čelíme. Vysvetľuje, v ktorých oblastiach už technológie pomáhajú znižovať emisie, kde ich možno využívať efektívnejšie, kde je nutný technologický prelom a kto na týchto zásadných inováciách pracuje.
Bill Gates píše vo svojej knihe Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe naozaj veľmi názorne a konkrétne. Vysvetľuje na príkladoch, evidentne má rád grafy, tabuľky a porovnania. Ak vás teda zaujíma, ako je to s našou klímou, čo môžeme robiť a ako budú trpieť naše deti, ak nič neurobíme – táto kniha stojí za prečítanie.
Milan Buno, literárny publicista