Vznikne európsky zákon o slobode médií

Vznikne európsky zákon o slobode médií Ilustr. reprofoto EP

Európska Komisia začala v utorok konzultácie o pripravovanom európskom zákone o slobode médií. Ide o prelomovú iniciatívu oznámenú predsedníčkou Komisie Ursulou von der Leyenovou v jej prejave o stave Únie v roku 2021.

Cieľom je chrániť pluralizmus a nezávislosť médií na vnútornom trhu EÚ. Všetky zainteresované strany sa aktuálne vyzývajú, aby sa zúčastnili na výzve na predloženie dôkazov, ktorá bola dnes uverejnená na portáli Vyjadrite svoj názor vo všetkých jazykoch EÚ. Tu možno vyjadriť svoj názor na opis iniciatívy zo strany Komisie a na vysvetlenie, prečo je potrebná a čo je jej cieľom. Spätnú väzbu možno poskytnúť do 21. marca 2022. Po tejto výzve na predloženie dôkazov bude nasledovať otvorená verejná konzultácia, ktorá bude dostupná od januára 2022.

Prijatie európskeho zákona o slobode médií sa plánuje v priebehu roka 2022. Bude vychádzať z revidovanej smernice o audiovizuálnych mediálnych službách a zameria sa na posilnenie vnútorného trhu pre investície do médií a mediálne pokrytie v Európe. Bude tiež súčasťou úsilia EÚ o posilnenie demokracie v rámci akčného plánu pre európsku demokraciu. Doplní aj akčný plán pre mediálny a audiovizuálny sektor, ktorý sa zameriava na životaschopnosť, odolnosť a digitálnu transformáciu mediálneho sektora.