V Bielorusku zadržali opozičného novinára, za mrežami je ich už 27

V Bielorusku zadržali opozičného novinára, za mrežami je ich už 27 Ilustr. foto: Reprofoto EP

Bieloruská polícia zadržala novinára Alesa Ljubjančuka kvôli podozreniu zo spáchania bližšie neupresneného trestného činu. Ljubjančuk je vo vyšetrovacej väzbe. Oznámilo to bieloruské združenie novinárov, podľa ktorého úrady majú desať dní na to, aby uviedli, z čoho je žurnalista podozrivý.

Ljubjančuk naposledy pracoval pre televíziu Belsat, ktorá vysiela z Poľska pre Bielorusov a ktorú bieloruské úrady vyhlásili za extrémistickú. Ljubjančuka vlani na jeseň zadržali policajti dvakrát. Bol potrestaný 12 dňami väzenia a pokutou, respektíve 15 dňami väzenia potom, čo bol obvinený z priestupku neuposlúchnutia pokynu úradnej osoby a porušenia predpisov o médiach, resp. neuposlúchnutie pokynu policajta, pripomenul server Mediazona.

Sama televízia Belsat uviedla, že Ljubjančuk sa v poslednom čase zaoberal cestovným ruchom a obnovou historického a kultúrneho dedičstva.

V súčasnosti je v Bielorusku za mrežami podľa novinárskeho združenia 27 žurnalistov.

Opozičný denník Naša Niva pripomenul, že v 30. rokoch minulého storočia, za vrcholiacich čistiek sovietskeho diktátora Josifa Stalina, vozidlá prevážajúce zatknutých jazdili kvôli utajeniu v noci, zatiaľ čo teraz polícia demonštratívne vyráža dvere pri zatýkaných nad ránom. Obe obdobia – sovietsky rok veľkého teroru 1937 a bieloruská súčasnosť – majú podľa neho veľa spoločného, ​​vrátane mučenia podozrivých.