
Nadácia otvorenej spoločnosti dnes slávnostne vyhlsila Novinárske ceny za najlepšie novinárske počiny minulého roka. Odborné poroty vyberali novinárske príspevky z 340 prihlášok z takmer 50 redakcií a udelili ceny v 10 kategóriách.
Komentár (písaná žurnalistika): Ján Füle: Želáme skoré mediálne uzdravenie, doktor Visolajský / SME
Komentár Jána Füleho poukazuje na manipulatívne praktiky dezinformačných médií a perom starej žurnalistickej školy umne využíva historické paralely a iróniu. Füle týmto príspevkom originálne prispieva k obrane profesionálnej žurnalistiky a vedeckého poznania.
Reportáž (písaná žurnalistika): Lukáš Onderčanin: Nenadávať na Trumpa, nekritizovať Orbána. Ako Poľsko a Maďarsko prišli o verejnoprávne médiá / SME
Autor detailne rozoberá genézu politického ovládnutia verejnoprávnych médií u našich severných a južných susedov – systematické kroky vlád Viktora Orbána a Jaroslava Kaczynskeho. Celkom nezakrytou snahou bolo spravodajstvo médií znormalizovať a pretvoriť na nástroj vládnej propagandy – cieľom nebolo informovať a vzdelávať, cieľom bolo slúžiť moci. Bohužiaľ identický scenár začal byť vládnou mocou režírovaný v roku 2024 aj na Slovensku.
Rozhovor (písaná žurnalistika): Lukáš Kekelák: Lekár, ktorý sa vrátil a znova odišiel: Naším najväčším problémom je lekárska gerontokracia, ktorá odmieta zmeny / Postoj
Porota oceňuje pripravenosť novinára a jeho kritické reakcie počas rozhovoru. Príspevok oprávnene vyvolal širší spoločenský ohlas. Porota ho vníma ako dôležité upozornenie, že niektoré problémy Slovenska nesúvisia s aktuálnou politickou situáciou a že majú hlbšie príčiny, ktoré nezmiznú výmenou vládnych garnitúr.
Ekonomický príspevok (písaná žurnalistika): Tomáš Hrivňák: V komunizme hladovali, dnes bohatnú rýchlejšie než Slovensko. Ako sa z Rumunska stal sebavedomý štát / Denník E
Tomáš Hrivňák v článku upozornil na aktuálnu tému a doteraz na Slovensku pomerne prehliadanú tému nášho čoraz zrejmejšieho zaostávania za inými porovnateľnými krajinami na príklade dynamicky rastúceho a vyvíjajúceho sa Rumunska, teda krajiny, ktorá je u nás stále podceňovaná. Navyše to urobil veľmi profesionálne a pozitívne v tom zmysle, že sa nesústredil na naše slabiny, ale na tie silné stránky Rumunska, v ktorých nás práve táto krajina už dnes predbieha. Porota tiež ocenila jeho prácu zo zdrojmi a použitie nielen makroekonomických dát, ale aj príklady úspechov v oblasti technologických startupov, ako aj názory relevantných rumunských expertov.
Investigatívna žurnalistika (písaná a audiovizuálna): Eva Štefanková, Mária Benedikovičová: Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumenty / Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Denník N
Porota ocenila príspevok ICJK a Denníka N pre jeho výnimočnú schopnosť rekonštruovať komplexný prípad s využitím verejných registrov, interných dokumentov a analytickej práce. Článok upozorňuje na možné finančné prepojenie medzi bývalým verejným činiteľom a kontroverzným podnikateľom cez neprehľadné zahraničné štruktúry, čím odhaľuje praktiky ohrozujúce dôveru v právny štát.
Reportáž (audiovizuálna žurnalistika) Jozef Kubánek: Susedia z priekopy smrti / STVR
Jozef Kubánek vo svojej Reportáži z Kremničky-Susedia z priekopy smrti- otvára nesmierne dôležitú tému, ktorá ilustruje tak ľahostajnosť nášho prístupu k zločinom totalitných režimov ako i laxného prístupu a pochybení takmer všetkých inštitúcií, ktoré sa na rozhodnutí o rozšírení zástavby do priameho susedstva masového hrobu podieľali. Pútavá reportáž nás núti zamýšľať sa nad kvalitou demokratickej spoločnosti, ktorá je slepá k vlastnej zodpovednosti za minulosť.
Rozhovor a diskusia (audiovizuálna žurnalistika) Michal Kovačič: NA TELO PLUS: Rozhovory s kandidátmi na prezidenta / TV Markíza
Porota ocenila dôslednú prípravu, vytrvalosť a trpezlivosť moderátora, ktorý udržal kontrolu počas rozhovoru, trval na odpovediach a faktickou argumentáciou zabránil respondentom meniť tému, preberať agendu či eskalovať konflikt. Vďaka profesionálnemu, vecnému prístupu a pohotovému vyvracaniu nepravdivých tvrdení odhalil manipulácie a udržal diskusiu v rovine faktov.
Podcast Kristína Janščová, Kristína Gyuríková, Adam Blaško, Viktor Hlavatovič: Piatoček: Prezidentský špeciál (feat. kandidáti) / SME
Porota sa rozhodla oceniť podcast Piatoček predovšetkým za to, že ľahko zrozumiteľnou formou dokáže priblížiť každodenné - aj nadčasové - politické a spoločenské témy všetkým generáciám, vrátane tých najmladších. Piatoček svojím ostrým humorom, ktorý osvetľuje občasnú absurditu i ťažkopádnosť politického sveta, uľahčuje mnohým zorientovať sa v zložitej spleti – často protichodných – správ. Pomáha lepšie pochopiť verejné dianie a umožňuje vytvárať si informovanejšie názory. Formát (modernej) politickej satiry sa na Slovensku ešte stále iba rozvíja a preto skutočnosť, že Piatoček patrí medzi najpočúvanejšie podcasty vôbec si taktiež zaslúži uznanie.
Občianska žurnalistika Jana Rajcová: Exodus.Report
Porota sa rozhodla udeliť cenu projektu Exodus.Report nie len pre jeho formálnu kvalitu, ale predovšetkým pre jeho vnútornú pravdivosť. V čase, keď vojna na Ukrajine rozdeľuje rodiny ničí mestá aj budúcnosť, tento projekt dáva hlas tým, ktorých príbehy by inak zostali nepovšimnuté. Každý portrét, každé slovo v ňom nie je len dokument – je to dôkaz, že za číslami, správami a politikou stoja skutoční ľudia. So svojím strachom, ale aj so svojou dôstojnosťou.
Regionálna žurnalistika Lenka Haniková / Babráci či klamári? Skolaudovali stavbu, ktorá neexistuje. Aby obec dostala dotácie / Denník Korzár Prešov
Lenka Haniková poukázala na bizarný príbeh v obci Raslavice, ktorá postavila podľa zverejnených fotiek nové multifunkčné športovisko skôr, ako bolo v realite dokončené. Dôvodom bolo čerpanie financií k vopred stanovenému dátumu, ktorý sa v skutočnosti nestihol. Skolaudované teda bolo niečo, čo ešte neexistovalo. Príbeh ihriska v Raslaviciach ale odkrýva viac ako len konanie jednej obce. Mimo iného otvára aj otázku spôsobu podpory rôznych projektov na Slovensku, ktoré častokrát dostávajú dotácie s časovým oneskorením, či nefunkčné alebo nedostatočne vykonávané kontroly plnenia projektov podporených z verejných financií.
Špeciálne ceny
Inovatívna žurnalistika
Rada súťaže Novinárska cena sa tento rok rozhodla neudeliť cenu za inovatívnu žurnalistiku.
Cena otvorenej spoločnosti Rodina Frešovcov, ktorá sa stará o vážne chorého Alana 24 hodín denne: Dosť! Štát sa k nám už takto nesmie správať / Karol Sudor / Denník N
Karol Sudor je svojimi rozhovormi dobre známy. Vypracoval si v tomto klasickom žánri vlastný štýl, založený na tom, že vždy majú hĺbku aj šírku, sú vedené s empatiou, na pozadí dôkladnej prípravy a so zvedavosťou a dôrazom „malého princa“.
Preto dlhodobo vysoko prevyšujú úroveň bežnej produkcie v danom žánri, od roku 2007 je to jeho šieste ocenenie Novinárskou cenou. Ocenená práca tohto v tomto ročníku však predstavuje celkom výnimočný novinársky počin. Pracoval na ňom niekoľko mesiacov a výsledkom je vyčerpávajúci obraz situácie rodiny s ťažko chorým dieťaťom, o ktorého sa rodina stará sama. Ocenený text je náročné čítanie, ktoré je zároveň obžalobou – štátu a nefunkčnosti systému zdravotnej starostlivosti v prípade kategórie ťažko chorých pacientov odkázaných na domácu starostlivosť.
Okrem ocenenia pre autora rozhovoru, Nadácia otvorenej spoločnosti preberie za rodinu Frešovcov všetky náklady spojené s právnou pomocou v prípade tejto žaloby.