Futbalová kvalifikácia ME 2016 a MS 2018 na obrazovkách RTVS

Zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie a aj ďalšie stretnutia kvalifikácií ME 2016 vo Francúzsku a MS 2018 v Rusku prinesie v priamych prenosoch RTVS. Európska futbalová únia UEFA a Medzinárodná futbalová federácia FIFA rozbehli nový koncept predaja vysielacích práv: už nielen na záverečné turnaje daných šampionátov, ale aj na kvalifikáciu majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta.

RTVS sa ako jedna z 30 televíznych spoločností zapojila do ponuky Európskej vysielacej únie (EBU) a práve jej ponuka bola na UEFA a FIFA akceptovaná ako víťazná.

Dohoda medzi UEFA a EBU je výsledkom snahy UEFA o centralizáciu vysielacích práv na všetky kvalifikačné zápasy ME 2016. „V rámci našej snahy sme dostali od vysielateľov odpoveď svedčiacu o obrovskom futbalovom entuziazme, bola to odpoveď, ktorá predstihla naše očakávania. Mysleli sme si, že každá z televíznych spoločností bude mať záujem pokrývať výhradne zápasy vlastných národných tímov, ale je tu jasná odpoveď, že fanúšikov po celej Európe zaujímajú aj zápasy najsilnejších reprezentácií - Španielska, Nemecka, Francúzska a ďalších," povedal Gianni Infantino, generálny sekretár UEFA. „Rast všeobecného záujmu o zápasy národných tímov je najvyšším posunom, ktorý zaznamenala UEFA na televíznom trhu od uvedenia Ligy majstrov v roku 1992. Potrebujeme nájsť správne vyváženie medzi záujmom o klubový a reprezentačný futbal," dodal.

„Sme veľmi radi, že náš národný tím sa vracia v ďalších kvalifikáciách na obrazovky RTVS a my tak budeme môcť potešiť futbalových nadšencov oveľa väčším počtom kvalifikačných zápasov," povedal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Prvými detailmi novej vysielacej štruktúry sú výkopy zápasov, ktoré by mali kopírovať hracie časy európskych pohárov a záverečného turnaja ME (18:00 a 20:45), prestane existovať koncept hracích dní piatok - utorok, keď sa v oboch týchto dňoch hralo 20 - 30 zápasov. Namiesto toho sa bude v jeden deň hrať 8 - 10 zápasov a dvojice hracích dní sú stanovené na štvrtok - nedeľa, piatok - pondelok a sobota - utorok. Televízny divák tak dostane šancu vidieť oveľa väčší počet kvalifikačných zápasov.