Už o niekoľko dní sa desaťtisícom detí a študentov na Slovensku začnú letné prázdniny. Mnoho rodín si hlavne pri tejto príležitosti plánuje dovolenku doma alebo v zahraničí. Podľa Eurostatu pocestuje na zahraničnú dovolenku približne každý piaty obyvateľ Slovenska. Aj počas nej chcú mať cestovatelia a dovolenkári prístup k internetu, v ich batožine tak pocestujú aj mobily, tablety a iná technika.
„V členských krajinách Európskej únie a taktiež na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku nemusia dovolenkári platiť žiadne dodatočné roamingové poplatky,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET. „Aj napriek tomu sa však väčšina z nich bude spoliehať na bezplatné Wi-Fi siete v hoteloch a kaviarňach, o ktorých bezpečnostnom nastavení nič nevedia,“ dodáva. Používanie nezabezpečených Wi-Fi sietí môže mať za následok nielen stratu osobných údajov, ale aj reálnu stratu peňazí. Infekcia škodlivým kódom môže zase na mobile zablokovať všetky dovolenkové fotky a videá. Podľa Kuboviča môžu dovolenkári aj neznáme Wi-Fi siete používať na internet banking, nakupovanie a čítanie e-mailov. Musia však vedieť ako.
Bezpečnostná spoločnosť ESET preto zostavila zoznam niekoľkých užitočných rád, ktoré dovolenkárom pomôžu zabezpečiť si svoje údaje počas ciest a výletov:
PRED DOVOLENKOU
• Aktualizujte operačný systém a všetky programy na zariadeniach, ktoré beriete so sebou na dovolenku. Na mobil si nainštalujte internet bankingovú aplikáciu svojej banky, aplikácie obľúbených sociálnych sietí, e-mailovej služby a taktiež aplikácie obchodov ak viete, že na nich budete chcieť počas dovolenky nakupovať.
• Zvážte inštaláciu bezpečnostnej aplikácie, ktorá dokáže pri strate alebo krádeži telefón na diaľku lokalizovať alebo vymazať jeho obsah, napríklad ESET Mobile Security.
• Na mobile a laptope si nastavte automatické uzamknutie na PIN alebo odtlačok prsta po krátkej dobe nečinnosti.
• Zazálohujte si obsah zariadení, ktoré si beriete na dovolenku.
• V banke alebo na jej webe sa informujte, akým spôsobom by ste jej mali z dovolenky nahlásiť akýkoľvek potenciálny problém s vašim účtom, či už by išlo o neznámu transakciu alebo stratu platobnej karty. Sústreďte sa najmä na telefónne číslo, keďže banky pre telefonické hovory zo zahraničia zvyknú mať iný kontakt.
• Na webe sa informujte, pred akými internetovými podvodmi v danej krajine vás vystríhajú iní dovolenkári a cestovatelia.
POČAS DOVOLENKY
• Pri akomkoľvek podozrení na neoprávnenú transakciu informujte svoju banku.
• Ak budete využívať Wi-Fi siete, o ktorých bezpečnostnom nastavení nič neviete, používajte internetové prehliadače len na bežné surfovanie po weboch, ktoré nevyžadujú nijaké prihlasovacie údaje a ani cez ne nebudete posielať žiadne údaje. Ak je totiž Wi-Fi napadnutá alebo dáta cez ňu odosielané niekto odpočúva, v podstate všetko, čo cez tieto weby odošlete ďalej, dokáže odchytiť. Cez prehliadače by ste sa preto určite nemali prihlasovať do svojho e-mailu, do internet bankingu, na sociálne siete, a ani by ste nemali nakupovať cez rôzne e-shopy.
• Na e-mail, sociálne siete, internet banking a online nakupovanie využívajte výhradne originálne mobilné aplikácie. Tieto aplikácie totiž medzi vašim mobilom a serverom týchto služieb vytvoria akýsi tunel, cez ktorý budú dáta tiecť bezpečnejšie.
• V hoteli a kaviarni si overte, ako sa volá ich oficiálna Wi-Fi a pripájajte sa len k nej. Útočníci totiž často vytvárajú falošné siete s podobným názvom. Ak Wi-Fi sieť podmieňuje vaše pripojenie na internet aktualizáciou softvéru, odpojte sa od nej a nepoužívajte ju. Pravdepodobne sa niekto vaše zariadenie pokúšal infikovať. Používajte Wi-Fi siete so zabezpečením minimálne WPA2. V Android mobiloch si úroveň zabezpečenia skontrolujete v nastaveniach. V iPhonoch vás operačný systém sám upozorní na zle zabezpečenú sieť.
• S laptopom je najbezpečnejšie surfovať na neznámom Wi-Fi pripojení s VPN, teda virtuálnou privátnou sieťou. VPN aplikáciu je však potrebné nainštalovať vopred.