Nestíhate podať daňové priznanie? Pozrite sa, čo musíte urobiť

Daňovníkom na podanie daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok už neostáva veľa času. Lehota bola stanovená na stredu 31. marca. Ak nestíhajú, alebo z dôvodu pandémie sa dostali do problémov, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie si tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia.

Parlament v stredu schválil návrh zákona, ktorý tento proces ešte zjednoduší. Odobril zasielanie oznámení emailom a po novom tak budú môcť urobiť všetky daňové subjekty, nielen „papierovo“ komunikujúci klienti, ale aj tí, ktorí sú povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky.

Toto opatrenie má rozšíriť možnosti klientov oznámiť odklad podania daňového priznania v čase šírenia koronavírusu, obmedziť mobilitu občanov ako aj urýchliť komunikáciu s finančnou správou v súvislosti s pandémiou. Finančná správa zároveň akceptuje doteraz zaslané oznámenia o odklade daňových priznaním, keďže chce vyjsť klientom v ústrety.

Ak chce daňovník oznámiť predĺženie lehoty, stačí, ak napíše finančnej správe email na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Upozorňujeme však, že musí obsahovať nasledovné údaje:

meno, priezvisko, dátum narodenia
DIČ alebo rodné číslo (dátum narodenia, ak ide o zahraničnú osobu)
adresa trvalého pobytu
nová lehota na podanie DP (30.04., 31.05., 30.06.) (pre účely odvodov)
obchodné meno a IČO (v prípade PO-nepodnikateľ).