Slovensko získa o 700 tisíc vakcín Pfitzeru viac, krajiny EU sa vzdali v prospech Slovenska

Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín BioNTech/Pfizer. Po intenzívnych rokovaniach bolo dnes v EÚ dohodnuté prerozdelenie dodatočných 10 miliónov vakcín BioNTech/Pfizer ešte počas druhého kvartálu tohto roka. Túto možnosť skoršej dodávky vyrokovala s výrobcom týchto vakcín predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Dohodnuté prerozdelenie je veľmi dôležitý a mimoriadny prejav solidarity v EÚ v období, v ktorom každá členská krajina čelí tlaku na získanie čo najviac vakcín pre svojich obyvateľov v náročnej a v mnohých krajinách aj zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii.

Časť z vakcín bude prerozdelená solidárne s niekoľkými členskými krajinami v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna (zaočkovanosť v krajinách EÚ sa mala pohybovať od 31% až do 90%). Zvyšok vakcín sa prerozdelí štandardným systémom pro-rata, teda podľa počtu obyvateľov. Každý teda získa vakcíny navyše.

Dôvodov, prečo sú také výrazné rozdiely v počtoch zaočkovaných ľudí medzi krajinami EÚ, je niekoľko: niektoré členské štáty vrátane Slovenska stavili najviac na vakcínu od AstraZenecy, a to najmä preto, že mala byť prvá dostupná na trhu, bola vyrobená na báze overeného spôsobu adenovírusu a zároveň bola podstatne jednoduchšia na logistiku v porovnaní s ostatnými vakcínami. Avšak, ako je známe, tá s dodávkami výrazne mešká.

“V rozhodnutiach o portfóliu vakcín sa nepočítalo s tým, že by mohlo prísť k tak výraznému výpadku vakcín od jednej spoločnosti. Preto sme v tejto fáze rokovaní posilnili tím aj o ľudí so silnými vyjednávacími kvalitami, čo prispelo k tomu, že Slovensko v rokovaniach dosiahlo najlepší možný výsledok, “ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger. „Ďalšie kroky po oboznámení sa s touto situáciou sú už v kompetencii nového ministra zdravotníctva,“ doplnil premiér.

Slovensko nepatrilo medzi krajiny, ktoré verejne kritizovali systém pro-rata. Filozofia, v ktorej každá krajina má nárok na svoj podiel podľa počtu obyvateľov, je správna. „Riešenie sme ale hľadali v rámci rokovaní, pričom sme predstavili aj vlastný návrh prerozdelenia vakcín, v ktorom by spodná hranica zaočkovanosti bola minimálne na úrovni 50-52%,“ vysvetlil predseda vlády.

Výsledný kompromis túto logiku prijal a posúva mieru zaočkovanosti benefitujúcich krajín do konca júna na minimálne 45%. „Chcem oceniť aj prácu portugalského predsedníctva, ktoré sa veľmi snažilo nájsť priestor na dohodu ešte pred Veľkou nocou,“ uzavrel tému predseda vlády SR Eduard Heger.​