Vlani sa spotrebovalo takmer 53 miliónov balení liekov

Vlani sa spotrebovalo takmer 53 miliónov balení liekov

Všeobecná zdravotná poisťovňa v roku 2022 uhradila svojim poistencom lieky v celkovej výške viac ako 842 miliónov eur. Najčastejšie išlo o lieky na vysoký krvný tlak, diabetes, lieky proti bolesti chrbta či na poruchy metabolizmu. Keďže za niektoré z nich si pacienti musia doplácať, poisťovňa prichádza s riešením, ako na týchto doplatkoch ušetriť.

Náklady na lieky medziročne stúpajú. Za rok 2022, oproti roku 2021, došlo k nárastu celkových nákladov na lieky a dietetické potraviny o 9,8 %. Medzi najnákladnejšie lieky patria tie, ktoré sú určené na liečbu onkologických ochorení. „Veľkú časť výdavkov VšZP tvorí aj tzv. biologická liečba, ktorou sa liečia napríklad črevné zápaly ako Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, reumatoidná artritída a niektoré zriedkavé ochorenia,“ vymenúva Eva Peterová, manažérka oddelenia komunikácie VšZP.

Poistenci VšZP v minulom roku spotrebovali až 52 705 277 balení liekov. „Najviac našich klientov potrebovalo predpísať lieky na ochorenia ako artériová hypertenzia, akútne infekcie horných dýchacích ciest a hypertenzná choroba srdca,“ spresňuje E. Peterová.

Srdcovo-cievne ochorenia sa totiž už niekoľko rokov nachádzajú na prvých priečkach rebríčka výskytu a príčin úmrtia medzi Slovákmi. Medzi najčastejšie kardiovaskulárne ochorenia poistencov VšZP patria okrem hypertenzie aj ischemická choroba srdca, hypertenzná choroba srdca, ale napríklad i fibrilácie predsiení. „Napríklad poruchy metabolizmu tukov, ak sa neliečia, môžu spôsobiť aterosklerózu. Tá následne často končí v podobe infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody či ischemickej choroby dolných končatín,“ vysvetľuje podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

Vďaka zdravotnému poisteniu môže poistenec na liekoch ušetriť

Za niektoré lieky na predpis si musia poistenci doplatiť a  voľne predajné plne hradiť. „Všeobecná zdravotná poisťovňa si uvedomuje, že náklady na lieky môžu byť pre pacientov a ich rodiny zaťažujúce. Našim poistencom preto i v tomto ohľade vychádzame v ústrety. V rámci benefitov v Peňaženke zdravia MAXI môžu rodičia detí, resp. ich zákonní zástupcovia čerpať príspevok až do výšky 200 eur ročne na kategorizované lieky a dietetické potraviny na predpis,“ pripomína E. Peterová. VšZP poskytuje príspevok až 20 eur ročne na kategorizované lieky na predpis aj dospelým poistencom a seniorom bez obmedzenia veku či statusu rodiča alebo zákonného zástupcu.

Ďalším benefitom, ktorý každému novému poistencovi ušetrí desiatky eur na liekoch, je aj uvítací bonus od VšZP vo výške 50 eur. Každý nový poistenec si ho môže uplatniť v lekárni v priebehu budúceho roka po častiach alebo jednorazovo či už na lieky na predpis, bez predpisu, na nákup výživových doplnkov, vitamínov, či vybraných zdravotníckych pomôcok. Na uvítací bonus majú nárok deti, dospelí aj seniori. Výška uvítacieho bonusu môže byť vyššia, a to vtedy, ak sa rozhodne prepoistiť celá rodina. Štvorčlenná rodina tak môže v rámci tohto benefitu získať bonus až 200 eur.

Ak aj vy chcete získať uvítací bonus či využívať služby vernostného programu Vernosť+, či mať prístup k množstvu benefitov z Peňaženky zdravia, prepoistite sa do VšZP do 30. septembra. Môžete tak urobiť aj online alebo v ktorejkoľvek pobočke VšZP na Slovensku. Poisťovňu je možné zmeniť len raz ročne.