Hromadnou pripomienkou sme sa postavili proti ovládnutiu RTVS

Hromadnou pripomienkou sme sa postavili proti ovládnutiu RTVS Ilustr. foto: RTVS

Na Slovensku aktuálne čelíme normalizácii verejnoprávnych médií, pričom snaha o ovládnutie RTVS nie je len obavou opozície, odbornej verejnosti či občanov, no otvorene o tom hovoria už aj predstavitelia koalície. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) preto minulý týždeň predstavila hromadnú pripomienku s troma konkrétnymi požiadavkami. Do dnešného dňa sa pod ňu podpísalo viac ako 11 000 ľudí, za čo im veľmi ďakujeme. Zároveň potvrdzujeme, že sme sa touto pripomienkou oficiálne zapojili do medzirezortného pripomienkového konania.

„Koalícia na čele s Robertom Ficom priznáva, že chce dostať RTVS pod priamu kontrolu. Bez toho, aby sme si vypočuli konkrétne, objektívne či odborné dôvody, zaznieva len jediné - treba spraviť rýchlo poriadok. Okrem klamstiev o nevyváženom spravodajstve argumentuje Fico aj zlým Bruselom. Treba však jasne povedať, že ten, kto bude niesť plnú zodpovednosť za zastavenie eurofondov na Slovensku, bude práve Robert Fico. Nikto iný. Len on spolu s Dankom a Pellegrinim presadili promafiánsku novelu Trestného zákona a teraz chcú mocensky ovládnuť RTVS,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling. Eurofondy, ktoré nám s veľkou pravdepodobnosťou pozastavia, budú podľa jeho slov priamym následkom normalizácie RTVS a demontáže právneho štátu na Slovensku.

Dnes sa podpisovanie našej hromadnej pripomienky proti ovládnutiu RTVS vládnou mocou končí. Zároveň to znamená naše oficiálne zapojenie sa do pripomienkovania, pričom veríme, že si ministerstvo splní zákonnú povinnosť a my budeme môcť vzniesť všetky naše pripomienky.

„O opodstatnenosti a dôležitosti nášho konania a konania viacerých občianskych aktivít ma presvedčila aj mohutná odozva a veľká podpora odbornej, ale aj širokej verejnosti,“ povedal tímlíder SaS pre kultúru René Parák. O tom, že bola pripomienka opodstatnená, ho ale presvedčilo aj prskanie vládnych politikov či antisystémových prezidentských kandidátov. „Neustále opakujú dookola bez argumentov rovnaké frázy o nedostatočnej verejnoprávnosti a pluralite názorov v RTVS,“ doplnil.

Faktom pritom zostáva, že Rada pre mediálne služby nezaregistrovala za posledné štyri roky žiadne pochybenia či porušenia zákona zo strany RTVS. Okrem toho aj diváci jednoznačne v prieskume agentúry Median vyhodnotili spravodajstvo RTVS ako najdôveryhodnejšie na trhu. „Neustále klamstvá, osočovanie a hanebné útoky na generálneho riaditeľa a zamestnancov RTVS. O tom, že úplne chýba vysvetlenie na skrátenie pripomienkovania, už ani nehovorím. Nestačí, že Fico otrávene povie, že na to boli splnené podmienky,“ vysvetlil René Parák. Opakovanou lžou je aj to, že zrušenie koncesií dovoľuje vládnej garnitúre ovládnuť RTVS. „Pritom viac ako polovica, až 63 percent verejnoprávnych televízií v EÚ, je financovaná inak ako koncesionárskymi poplatkami,“ doplnil.

Podľa poslanca NR SR za SaS Ondreja Dostála Fico a Danko tvrdia, že by mala byť novela o RTVS opäť prerokovaná v skrátenom legislatívnom konaní. „Pellegrini to nepovedal, lebo má pred voľbami a chce byť za pekného, no akonáhle bude po nich, ako obvykle sa Hlas bude správať tak, ako vždy,“ uviedol.

Koalícia podľa jeho slov nepovedala jediný dôvod, pre ktorý by mal byť legislatívny proces skrátený. Vysvetlil, že podľa zákona o rokovacom poriadku v národnej rade musí pre skrátené konanie splnený aspoň jeden z dôvodov, a teda ohrozené ľudské práva alebo slobody, ohrozená bezpečnosť alebo hroziace značné hospodárske škody. „ Nič z toho nie je naplnené,“ upozornil O. Dostál.

 

Okrem toho koalícia skrátila z 15 na sedem pracovných dní aj pripomienkovanie k zákonu. Legislatívne pravidlá to síce umožňujú, no aj tu musia byť naplnené podmienky ako v prípade skráteného konania. Samozrejme, neboli. Jediným vysvetlením rezortu kultúry je pritom „naliehavosť v termíne.“ „Ak by došlo k skrátenému konaniu v parlamente, koalícia poruší aj zákon o rokovacom poriadku, pričom legislatívne pravidlá vlády už porušila. Nie že by nás to prekvapilo, keďže to robia opakovane, no chceme ju varovať pred tým, aby to zopakovala aj v prípade novely o RTVS,“ dodal na záver Ondrej Dostál.