Google TV, Tizen, WebOS a ďalšie: Ktorý operačný systém je najlepší?

Google TV, Tizen, WebOS a ďalšie: Ktorý operačný systém je najlepší?

Operačné systémy TV sú rozdielne a každý ponúka pre nás odlišný používateľský zážitok. Zistite, aké sú výhody a nevýhody najpoužívanejších operačných systémov v televízoroch.

Operačný systém je to, čo priamo ovplyvňuje vašu používateľskú skúsenosť s televízorom, podobne ako v smartfónoch, kde máte na výber medzi iOS alebo Androidom, prípadne Harmony. V TV je však rozmanitosť oveľa väčšia. Je bežné aj to, že niektorí výrobcovia ponúkajú televízory s rôznymi operačnými systémami v závislosti od modelového radu TV. Všetky systémy majú svoje výhody a nevýhody. Dnes zistíte, čo môžete od nich očakávať.

Android TV/Google TV

Používajú ho značky TV: Sony, Philips, Sharp, Xiaomi, TCL, JVC

Android TV je veľmi známy operačný systém, ktorý poznáte zo smartfónov, ale je upravený pre prostredie televízorov. Hoci Google uprednostňuje Google TV pre nové zariadenia, Android TV sa stále nachádza v niektorých starších alebo lacnejších modeloch.

Android/Google TV vám ponúka možnosť nainštalovať si množstvo aplikácií a hier z obchodu Google Play či bezdrôtovo prenášať zvuk a obraz do zariadenia cez službu Chromecast. Skvelo si rozumie s Android smartfónmi, má špičkové vyhľadávacie funkcie s možnosťou využívať funkciu inteligentného hlasového Google Asistenta. Pre niektorých používateľov môže byť prechod na tento systém spočiatku menej intuitívny a rýchlosť aktualizácií závisí od konkrétneho výrobcu TV.

Tizen OS

Používajú ho značky TV: Samsung

Tizen je operačný systém založený na Linuxe, vyvinutý kórejským Samsungom, ktorý nájdete vo všetkých jeho televízoroch. Vyznačuje sa minimalistickým dizajnom, veľmi jednoduchým rozhraním s primárnou podporou hlasového ovládania Bixby. V závislosti od modelu nájdete aj Google Asistenta či Alexu. Skvelo si rozumie so všetkými Samsung zariadeniami. V roku 2024 Samsung oznámil, že poskytne sedem rokov aktualizácií pre Tizen OS pre vybrané modely AI televízorov. Tizen má mnoho užitočných aplikácií na stiahnutie, ale ponuka nedosahuje úroveň Google TV.

WebOS

Používajú ho značky TV: LG, Sencor

WebOS si vyvinula sama spoločnosť LG a integrovala ho do všetkých svojich televízorov. Spoločnosť sa rozhodla licencovať svoj systém aj iným značkám, čo využil napríklad Sencor. Ako aj v prípade Tizenu, ide o intuitívny, rýchly a plynulý systém s minimalistickým rozhraním. Umožňuje veľmi rýchle prepínanie medzi aplikáciami. Výhodou sú nižšie nároky na hardvér. Ponuka aplikácií je o niečo menšia v porovnaní s veľkými konkurenčnými systémami. Nevýhodou sú menej časté aktualizácie starších modelov.

Fire OS

Používajú ho značky TV: Panasonic a niektoré modely Toshiba

Výrobca TV Panasonic používa vo svojich televízoroch vlastný operačný systém My Home Screen, ktorý má jednoduché a prehľadné rozhranie. V roku 2024 sa však spoločnosť rozhodla prejsť u niektorých modelov na systém Fire OS, vytvorený gigantom Amazon, ktorý používateľom umožňuje prístup k širokej škále aplikácií a služieb prostredníctvom platformy Amazon Fire TV. Vďaka tomuto kroku televízory Panasonic majú moderné a užívateľsky prívetivé rozhranie s množstvom aplikácií a služieb či s hlasovým ovládaním Alexa. Nevýhodou je množstvo reklám v systéme.

VIDAA

Používajú ho značky TV: Hisense

VIDAA je vlastný operačný systém spoločnosti Hisense. Ide o rýchly a jednoduchý systém, určený aj pre menej skúsených používateľov. Nemá veľké hardvérové nároky, čo zabezpečuje stabilný výkon a rýchly štart aj v menej výkonných základných modeloch televízorov Hisense. Nevýhodou sú menej časté aktualizácie a o niečo menšia ponuka aplikácií v porovnaní s väčšími systémami ako Google TV, Tizen či WebOS.

OS Titan

Používajú ho značky TV: niektoré modely Philips a JVC

OS Titan je systém TV založený na Linuxe, vyvinutý európskou firmou z Barcelony s cieľom poskytnúť výrobcom televízorov alternatívu k existujúcim platformám ako je Google TV, webOS či Tizen. Ponuku využila spoločnosť Philips, ktorá začala od roku 2024 miesto Google TV nasadzovať primárne do lacnejších televízorov tento operačný systém.

Z používateľského hľadiska ponúka moderné a intuitívne rozhranie s prístupom k obľúbeným prémiovým aplikáciám ako Netflix, Disney či Prime Video. Systém nájdete aj v niektorých modeloch japonskej značky JVC a v niektorých modeloch Philips. Systém je pomerne nový, preto je k dispozícii aj pomerne málo aplikácií. Niekomu sa nemusia páčiť reklamy integrované do systému.

TIP: Obľúbený je tiež tvOS od Applu, ktorý nie je priamo integrovaný do smart televízorov. Využívať ho môžete prostredníctvom set-top boxu, ktorý pripojíte k TV, čím získate prístup k Apple TV. Budete môcť inštalovať aplikácie z App Store a využívať všetky druhy Apple služieb s perfektnou kompatibilitou zariadení ako iPhone či iPad.  

Pokiaľ potrebujete do firmy nakúpiť nové televízory, neváhajte a využite program NAY pre firmy. Získate výhodnejšie ceny ušité na mieru s podporou a poradenstvom.