Pod výzvu Ficovi sa podpísali herci aj ďalšie známe osobnosti

Pod výzvu Ficovi sa podpísali herci aj ďalšie známe osobnosti Foto: SOS Bratislavský hrad

Občianska výzva na pozastavenie výstavby garáží, jazdiarne a záhrady na bratislavskom hradnom kopci.

 

 

Predseda vlády Slovenskej republiky

Róbert FICO

Vážený pán premiér,

dovoľujeme si Vás osloviť s dôležitou výzvou, ktorá neznesie odklad. Prosíme Vás, aby ste nasledujúce riadky čítali s naliehavou pozornosťou.
V súvislosti s plánovanou výstavbou podzemných garáží, záhrady a jazdiarne v lokalite Bratislavského hradu boli počas archeologických prieskumov a výkopových prác odkryté nesmierne vzácne artefakty, ktoré svojim historickým významom presahujú hranice Slovenskej republiky.
Desiatky rokov sa predpokladalo, že hradný kopec môže ukrývať aj veľmi vzácne dôkazy o časoch, z ktorých sa nezachovali žiadne písomné záznamy. Posledné výskumy dokázali, že už pred viac, ako 2000 rokmi tam stáli murované stavby nesúce nepopierateľné znaky laténskej architektúry. Nikdy predtým sa na sever od Dunaja sa z toho obdobia nenašli podobné, na skale nad Dunajom nechali keltskí vládcovia rímskych architektov a remeselníkov postaviť stavby, ktoré by boli ozdobou ktoréhokoľvek námestia v starovekom Ríme. Dôkazy o tom, zachované múry a pylóny sú ešte stále odkryté, už dnes je však minimálne jeden z nich rozobratý a premiestnený do depozitu. Z dosiaľ známych vyjadrení predstaviteľov Národnej rady je žiaľ zrejmé, že sa chystá opätovné zasypanie tohto na sever od Dunaja nevídaného nálezu a jeho nedôstojná povrchová prezentácia. Pri stavebných prácach bolo tiež nenávratne poškodených, alebo úplne zničených niekoľko ďalších artefaktov z obdobia neolitu, Veľkej Moravy, ale aj tereziánskych čias a novoveku.

Z doterajšieho priebehu stavebných prác a ani z prístupu Národnej rady Slovenskej republiky sme žiaľ nenadobudli istotu, že bude zabezpečená skutočne dôstojná a významu nálezov zodpovedajúca prezentácia. Ani nedávna zmena projektu, ktorej cieľom bolo prispôsobenie stavieb nálezom nepriniesla riešenie, ktoré by obstálo v konfrontácii s modernými poznatkami a prístupmi k prezentácii takto významných nálezov. Riešenie, ktoré počíta s opätovným zasypaním miesta nálezu a jeho povrchovým pripomenutím považujeme za absolútne nevhodné a ignorujúce unikátny význam celej lokality. Rovnako pílenie oporných stĺpov a múrov a sťahovanie nálezov z pôvodnej lokality výskytu sú v tejto situácii úplne neprijateľné. Situácia si už akútne vyžaduje posúdenie komisiou nezávislých odborníkov zo Slovenska a zahraničia, pretože rozsah a hodnota nálezov presahujú hranice Slovenska a nemožno ďalej ignorovať, že sa toto kultúrne dedičstvo týka aj obyvateľov okolitých krajín. Z tohto dôvodu oslovujeme s prosbou o pomoc a podporu aj Vašich kolegov, premiérov susedných štátov, a tiež predstaviteľov významných múzeí a škôl venujúcich sa archeologickej problematike.

Na bratislavskom hradnom kopci už pred tisícročiami stáli unikátne stavby. Boli jednou z dôležitých zastávok na Jantárovej ceste. Pútnici z Jeruzalema, súčasníci Ježiša Krista sa na svojich cestách zastavovali práve tam. Dnes je na tomto mieste obrovská jama plná stavebných mechanizmov a hrozí bezprostredné riziko, že sa situácia bude len zhoršovať. Už ďalej nemôžeme mlčať.

Preto Vás žiadame, pán premiér, aby ste sa celou silou svojej autority zasadili o okamžité pozastavenie výstavby garáží, záhrady a jazdiarne až do okamihu, kým nebude tímom odborníkov z oblasti archeológie pripravený plán záchrany a dôstojnej prezentácie všetkých nájdených pamiatok a kým nebude zabezpečená jeho dôsledná realizácia. Uvedomujeme si, že štát má v úlohe investora aj isté záväzky, má však aj množstvo práv, ktoré si môže voči dodávateľovi stavby uplatniť. Štát má tiež množstvo povinností, ktorých splnenie by malo byť samozrejmosťou - a Vy ste vrcholným predstaviteľom tohto štátu. Štát má aj zodpovednosť, ktorá nie je legislatívne ošetrená, v skutočnosti však práve spôsob jej uplatnenia rozhoduje o tom, ako sa budúce generácie budú dívať na naše konanie, či nekonanie v okamihu, keď išlo o veľa. Dnes hrozí, že pamiatky tisícročia bezpečne ukryté pod nánosmi histórie nedokážeme ochrániť pred snahou o presadenie politicky motivovaných rozhodnutí o verejných investíciách. Považujeme za smutné, že sa pri rozhodovaní o výstavbe garáží, jazdiarne a záhrady pozabudlo na dokončenie prác pod nádvorím samotného hradu, kde roky chátra nedokončená expozícia ďalších keltských laténskych stavieb.

Veríme, pán premiér, že hoci to nebude jednoduchá úloha, je ešte stále vo Vašich silách prispieť k okamžitej a zásadnej zmene prístupu štátu k situácii na hradnom kopci. Sme presvedčení, že máte dostatok vplyvu na to, aby ste mohli byť v budúcnosti považovaný za toho, kto v poslednej chvíli zasiahol a zabránil hroziacej katastrofe. Vy sám, pán premiér ste sa v mladosti podieľali na archeologických výskumoch, orientujete sa v téme a veríme, že aj preto Vás naša žiadosť nenechá chladným. Existuje jednoduché a právne konformné riešenie pozastaviť stavbu podľa platného stavebného zákona, je potrebná už iba dobrá vôľa túto zákonnú možnosť naplniť.

Preto Vás dôrazne žiadame, aby ste ako premiér urobili všetko potrebné na dočasné pozastavenie stavebných prác v areáli Bratislavského hradu v lehote najneskôr do 10 februára 2015. Pokiaľ nedôjde k uvedenému termínu k pozastaveniu na dobu potrebnú k príprave projektu dôstojnej prezentácie všetkých nájdených pamiatok, budeme nútení pristúpiť k verejným protestným aktivitám priamo na dotknutej lokalite, ktoré budú mať podobu nekompromisnej a dlhotrvajúcej blokády prístupových komunikácií a živej reťaze okolo náleziska. Pokiaľ existuje významné riziko, že dôjde k nenapraviteľným škodám, už nemôžeme konať inak. Veríme, že správne vyhodnotíte vážnosť situácie a fakt, že už dnes za nami stoja tisíce podporovateľov a ich počet rýcho rastie. Slovenská republika bude na budúci rok predsedať Európskej únii a bolo by veľmi nešťastné, ak by začala svoj mandát škandálom medzinárodných rozmerov. Ten je dnes ešte možné zažehnať, neostáva však už veľa času a my neustúpime.

Touto iniciatívou nesledujeme politické ciele. Nie sme profesionálni aktivisti, nesledujeme ani žiadne ekonomické záujmy. V mnohom sa líšime, sme každý iný, no všetkých do jedného nás spája obava o budúcnosť histórie Slovenska. Predstava, že neopakovateľná príležitosť na dôstojné pripomenutie veľkých okamihov našej minulosti bude možno zmarená v nás prebúdza hnev a rozhorčenie, rovnako pocit zahanbenia: len niekoľko kilometrov od hraníc Slovenska existuje množstvo dôkazov, že s vlastnou históriou možno zaobchádzať s oveľa väčšou úctou a rešpektom. Ak by sa nepodarilo zvrátiť doterajší nepriaznivý vývoj vo veci ochrany nesmierne vzácnych nálezov, bola by to neodpustiteľná chyba. Odmietame byť tými, ktorí sa nečinne prizerali, kým sa ich krajina stávala nekultúrnou provinciou barbarov. Preto nemôžeme konať inak. Preto nemôžeme nekonať.
Závažnosť situácie ilustruje aj fakt, že v posledných týždňoch vzniklo niekoľko na sebe nezávislých iniciatív sledujúcich rovnaké ciele a v týchto hodinách hľadajú cesty, ako spojiť svoje sily. Architekti, vedci, historici a archeológovia, umelci a vrcholní predstavitelia kultúry, ale aj tisíce ďalších občanov už dnes stoja na strane tých, ktorým nie je ľahostajný osud pamiatok, čo stáli na počiatku modernej civilizácie. Veríme, že aj Vy patríte medzi nás.

V Bratislave, v piatok 13 februára 2015

Za prípravný výbor občianskej iniciatívy:

Iveta PLŠEKOVÁ, viceprimátorka Bratislavy
Ernest HUSKA, Petržalský okrášľovací spolok
Tatiana ŠTEFANOVIČOVÁ, archeologička a historička
Andrej RUDAVSKÝ, akademický sochár
Radovan BRÁNIK, publicista a bloger
Monika KOZELOVÁ, dramaturgička a textárka
Jana BRISUDOVÁ, sochárka
Jozef JANKOVIČ, akademický sochár
Ondrej ZIMKA, akademický maliar
Jacqueline RUDAVSKY, výtvarníčka
Danica JURČOVÁ, herečka
Róbert JAKAB, herec
Ondrej RUDAVSKÝ, film a multimédiá, nositeľ ceny Grammy
Matej FABŠIČ, ochranár
Michal BOGÁR, architekt
Maroš SCHMIDT, vedúci kurátor Slovenského múzea dizajnu
Ján JACKULIAK, herec
Juraj MOJŽIŠ, historik umenia
Eva TROJANOVÁ, historička umenia
Lucia ŠORALOVÁ, speváčka