Eurovíziu novú vedenie RTVS nezavrhlo

Eurovíziu novú vedenie RTVS nezavrhlo

Účasť v kontroverznej súťaži už potvrdili viaceré štáty. Šéf RTVS Václav Mika zatiaľ rozhodnutie odkladá.

 


Ďalší 58. ročník súťaže Eurovision Song Contest bude v meste Malmö vo Švédsku, odkiaľ pochádza víťazka posledného ročníka speváčka Loreen. Viaceré krajny už potvrdili účasť a majú naplánované národné kolá - napríklad Švajčiarsko, Albánsko, Litva, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Rakúsko, Nemecko, Ukrajina. Vo viacerých krajinách sa ukázalo, že známi umelci sa do súťaže nehrnú. Holandsko už vybralo speváčku Anouk.

 Niektoré krajiny kvôli nákladom, ale aj kritickým reakciám odbornej verejnosti, súťaž ignorujú. Tri roky po sebe sa nezúčastnila Česká republika, minulý rok odmietlo účasť Poľsko. Slovensko za Miloslavy Zemkovej nemalo národné kolo, interpreti sa vybrali interne v RTVS – v roku 2011 to boli dvojičky Twiins, minulý rok Miro Šmajda, ktorý si zmenil meno na Max Jason Mai. Nové vedenie RTVS zatiaľ súťaž neodmietlo. Rozhodnutie nechalo na neskoršie. „RTVS zatiaľ nerozhodla, či sa zúčastní na budúcoročnej Eurovízii. Hlavnou prioritou je momentálne príprava vianočnej vysielacej štruktúry," povedal hovorca RTVS Richard Šümeghy.
Azerbajdžan pripravil okázalé oslavy, kde sa predviedla celá rodina diktátora a pri stavbe komplexu boli porušované ľudské práva. Švédsko už avizovalo, že pripravuje menej okázalú súťaž.

Anketa o tom, či sa má alebo nemá RTVS zapojiť do Eurovízie.