Televízia ABC suspendovala herečku Goldbergovú za výroky o holokauste (VIDEO)

Televízia ABC suspendovala herečku Goldbergovú za výroky o holokauste (VIDEO) Reprofoto ABC News

Americká stanica ABC News na dva týždne suspendovala herečku Whoopi Goldbergovú, ktorá moderuje program The View. Televízia sa tak rozhodla po kontroverzných komentároch komičky o holokauste. Informovali o tom agentúry. Goldbergová v talk show vyhlásila, že nacistická genocída Židov počas druhej svetovej vojny sa týkala dvoch skupín belochov, a nešlo vraj o rasu. Neskôr sa za svoje slová ospravedlnila.

Debatu o holokauste v pondelkovom vysielaní programu The View rozpútalo rozhodnutie školskej rady v americkom štáte Tennessee stiahnuť z učebných osnov komiksovú knihu Maus autora Arta Spiegelmana, ktorý cez príbeh svojich rodičov približuje históriu holokaustu. Vedeniu školy sa nepáčilo, že sa v knihe nadáva a je v nej obrázok nahej ženy.

Šesťdesiatročná herečka v tejto súvislosti vyhlásila: "Prekvapuje ma, že vám bol nepríjemný fakt, že tam bola nejaká nahota. Chcem povedať, je to o holokauste, zabití šiestich miliónov ľudí, ale to vás netrápilo?" predniesla. "Tak si poďme povedať pravdu. Pretože holokaust nebol o rase," dodala. Keď ďalšia moderátorka namietla, že nacisti považovali Židov za inú rasu, Goldbergová odvetila: "Nebolo to o rase. Nebolo. Bolo to o neľudskosti človeka k inému človeku," trvala na svojom a poznamenala, že išlo o "dve skupiny belochov".

Jej výroky vyvolali prudkú odozvu. Židovskí predstavitelia označili komentáre za nebezpečné a ako posledný príklad narastajúcej neznalosti o genocíde, pri ktorej nacisti počas druhej svetovej vojny vyvraždili šesť miliónov Židov, ktorých označovali za menejcennú rasu.

Goldbergová sa neskôr za výroky ospravedlnila. „Povedala som, že holokaust nebol o rase, ale o neľudskosti človeka voči človeku. Mala som povedať, že išlo o oboje, napísala na twitteri.“ Židia na celom svete mali vždy moju podporu (...) Je mi ľúto, ak moja slová niekoho zranili," podotkla. Podľa denníka The New York Times sa ospravedlňovala aj v programe The Late Show moderátora Stephena Colberta a na začiatku utorkového The View.

Šéfka ABC News Kim Godwinová v utorok v noci však oznámila, že herečku dočasne z programu kvôli jej slovám sťahuje. "Aj keď sa Whoopi ospravedlnila, tak som ju požiadala, aby si vzala čas na premyslenie a poučenie sa z dopadu jej komentárov. Celá ABC News je solidárna s našimi židovskými kolegami, priateľmi, rodinami a komunitami," uviedla vo vyhlásení.