Ceny Slnko v sieti ovládol film Eva Nová a Emília Vášaryová

Ceny Slnko v sieti ovládol film Eva Nová a Emília Vášaryová Foto: SFÚ

Najúspešnejším filmom na slávnostnom ceremoniáli národných filmových cien Slnko v sieti sa stal film Marka Škopa Eva Nová.

 

 

Patrí mu Slnko v sieti v hlavnej kategórii najlepší hraný film, snímka bodovala aj v ďalších štyroch kategóriách. Dve ocenenia si odniesli filmy Koza režiséra Ivana Ostrochovského a Sedem zhavranelých bratov českej režisérky Alice Nellis. Ceny udeľovala Slovenská filmová a televízna akadémia za najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony za posledné dva roky.

VÝSLEDKY:

NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM
EVA NOVÁ
réžia: Marko Škop
producenti: Ján Meliš, Marko Škop

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
TAK ĎALEKO, TAK BLÍZKO
réžia: Jaro Vojtek

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
FONGOPOLIS
réžia: Joanna Kozuch

NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA
MARKO ŠKOP
film: Eva Nová

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR
MARKO ŠKOP
film: Eva Nová

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON
MARTIN KOLLÁR
film: Koza

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH
MAREK KRÁĽOVSKÝ
film: Čistič

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK
TOBIAS POTOČNÝ
film: Koza

NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA
MAREK BREZOVSKÝ in memoriam
film: Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom

NAJLEPŠÍ ARCHITEKT - SCÉNOGRAF
PETER ČANECKÝ, ONDŘEJ MAŠEK (architekti)
film: Sedem zhavranelých bratov

NAJLEPŠIE KOSTÝMY/MASKY
JURAJ STEINER (umelecký maskér)
film: Sedem zhavranelých bratov

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ
film: Eva Nová

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
MILAN ONDRÍK
film: Eva Nová

Výnimočný prínos slovenskej kinematografii
Igor Luther
Juraj Jakubisko


Snímka Eva Nová zvíťazila v kategórii najlepší hraný film, patrí jej aj Slnko v sieti pre Marka Škopa v kategórii najlepší filmový scenár a najlepšia filmová réžia. Ďalšie dve ocenenia pre tento film získali Emília Vášáryová za najlepší ženský herecký výkon a Milan Ondrík za najlepší mužský herecký výkon. Celkovo získala Eva Nová päť cien z deviatich nominácií.

Po dve ocenenia si zo sobotného večera odniesli dva filmy. Sociálna dráma Koza režiséra Ivana Ostrochovského bola ocenená za najlepší kameramanský výkon pre Martina Kollára a za najlepší filmový zvuk pre Tobiasa Potočného. Rozprávka Sedem zhavranelých bratov režisérky Alice Nellis získala ceny Slnko v sieti v kategóriách najlepší architekt – scénograf pre architektov Peter Čanecký a Ondřej Mašek a najlepšie kostýmy/masky pre umeleckého maskéra Juraja Steinera.

Nomináciu v kategórii najlepší dokumentárny film premenil na ocenenie film režiséra Jara Vojteka Tak ďaleko, tak blízko a v kategórii najlepší animovaný film zvíťazila snímka Fongopolis Joanny Kozuch. Po jednej cene Slnko v sieti si zo sobotňajšieho večera odniesli aj filmy Čistič, ktorý bol ocenený v kategórii najlepší filmový strih pre Mareka Kráľovského, a Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom, kde bol v kategórii najlepšia filmová hudba ocenený Marek Brezovský in memoriam.

Národné filmové ceny Slnko v sieti sa odovzdávali najkvalitnejším filmom a tvorivým výkonom z rokov 2014 a 2015. Celkovo sa udeľovali v štrnástich kategóriách – najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film, najlepšia filmová réžia, filmový scenár, kameramanský výkon, strih, zvuk, filmová hudba, najlepší filmový architekt – scénograf, kostýmy/masky a v divácky obľúbených kategóriách najlepší ženský herecký výkon a najlepší mužský herecký výkon. Cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii získali režisér Juraj Jakubisko, ktorý si ju na ceremoniáli prevzal osobne, a kameraman Igor Luther. Na šiestom ročníku podujatia bolo ocenených 7 z celkovo 15 nominovaných filmov, a to Eva Nová (päť ocenení), Koza (dve ocenenia), Sedem zhavranelých bratov (dve ocenenia) a filmy Tak ďaleko, tak blízko, Fongopolis, Čistič a Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom.