Zober babku a dedka do kina: Film Blažine lekcie ukazuje, čo sa deje v duši podvedenej seniorky (VIDEO)

Zober babku a dedka do kina: Film Blažine lekcie ukazuje, čo sa deje v duši podvedenej seniorky (VIDEO)

Slovak Telekom spolu s Asociáciou slovenských filmových klubov prináša do kín víťazný film z Karlových Varov Blažine lekcie. Vzhľadom na pretrvávajúce množstvo podvodov na skupine seniorov chce aj týmto spôsobom poukázať na zraniteľnosť starších ľudí a ako sa vyvarovať hrozbám v ére rozmachu nových technológií.

Bulharský film Blažine lekcie rozpráva príbeh o 70-ročnej učiteľke, ktorá ľahko príde o úspory počas niekoľkých telefonátov. Je to sugestívna dráma a pripomína mnohé prípady podvedených seniorov aj na Slovensku. Pri filme divák zistí, ako sú podvody sofistikované, a ako ľahko im môže podľahnúť ktokoľvek.

„Mobilné siete a internet už dávno nie sú doménou iba mladších generácií, ale prístup k nim majú aj starší používatelia. Na jednej strane nás teší digitálna inklúzia, no seniori potrebujú naskočiť na vlnu technológií správnym smerom a nadobudnúť esenciálne znalosti. Zároveň tu máme skúsených používateľov vyššej vekovej kategórie, ktorí však čelia novým hrozbám. Našou úlohou je pomáhať obom skupinám, aby boli počas používania technológií v bezpečí. A preto je partnerstvo filmu Blažine lekcie o staršej hrdinke nesmierne dôležité; na jej príklade môžu diváci vidieť aké je ľahké podľahnúť tlaku okolností a vyvarovať sa nebezpečiu vo vlastnom prostredí,“ povedal Mladen Mitič, riaditeľ mass market segmentu Slovak Telekom.

Telekom sa venuje rozvíjaniu digitálnych zručností u študentov i seniorov cez platformu ENTER a opakovane otvára aj grantový program a výzvy pre rozvoj seniorov. Pri aktuálne pokračujúcom trende podvodov je podpora tematického filmu jedným zo spôsobov ako informovať a varovať cieľovú skupinu, ba čo viac, načrtnúť aj možné dôsledky konania postáv, informuje Telekom v tlačovej správe.

Slávnostná premiéra filmu sa uskutočnila v pondelok 5. februára 2024, symbolicky v predvečer Dňa bezpečného internetu (6.2.2024), kedy Telekom odštartoval kampaň orientovanú na seniorov.

Pri tejto príležitosti vydáva aj dve desatorá pre bezpečnejšie používanie technológií a celkovo zdôrazňuje potrebu ochranu seniorov:

• Desatoro bezpečného internetu pre seniorov
• 10 tipov ako sa chrániť pred telefonickými podvodmi

Obe desatorá pripomínajú najdôležitejšie tipy pre seniorov ako si zablokovať a chrániť svoje telefóny, vlastné osobné údaje, nezdieľať citlivé informácie, nediktovať cudzím ľudom heslá či PIN alebo si dávať pozor aj pri internetových nákupoch.

Druhá fáza: Zober babku a dedka do kina, #rešpekt výročie

Distribučná premiéra filmu je vo štvrtok 8. februára 2024, kedy sa film začína naplno premietať v slovenských kinách vrátane siete multikín ako CINEMAX a Cinema City. Široké nasadenie dostane aj v znovu otvorenom Kine Lumiere v Bratislave. Distribútorom filmu pre slovenský trh je Asociácia slovenských filmových klubov.

Na týždeň od 12. do 18. februára 2024 pripadá prvé výročie komunikačnej platformy #rešpekt, ktorou Telekom vyzýva k vyššej miere rešpektu v spoločnosti. V rámci výročia sa chce zamerať na #rešpektseniorom, a preto nasadzuje kampaň Zober babku a dedka do kina, ktorou chce povzbudiť mladých ľudí pre návštevu filmu v kinách so starými rodičmi alebo rodičmi.

Tretia fáza: tour s filmovým kritikom Petrom Konečným

Okrem štandardného premietania pripravuje Telekom a ASFK aj tour k filmu s filmovým kritikom Petrom Konečným, ktorý uviedol Blažine lekcie po prvý raz na Slovensku na filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch. Peter Konečný navštívi s filmom Blažine lekcie viaceré slovenské mestá v druhej polovici februára a takto sa rozšíri dostupnosť filmu aj do ďalších regiónov, filmových klubov či spoločenských centier.

Pokračujúca podpora seniorov cez program ENTER

Nadačný fond Telekom v Nadácii Pontis už tri razy vyhlásil aj grantové výzvy pre podporu vzdelávania seniorov v téme digitálnych zručností. Do najnovšieho kola sa zapojilo 57 organizácií a odborná komisia vybrala 12 najlepších projektov, ktorým pridelili granty v celkovej výške 55 tisíc EUR. Medzi projektmi je napríklad projekt organizácie DeafStudio pre nepočujúcich seniorov a prekonávanie ich bariér v prístupe k informáciám. Alebo projekt Digitálne piplačky od občianskeho združenia Presahy pre zvyšovanie digitálnej gramotnosti senioriek.