Európska skupina regulátorov pre audiovizuálne mediálne služby (ERGA) minulý týždeň verejne odprezentovala súbor opatrení, ktoré majú prispieť k vylepšeniu Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií. Online podujatia organizovaného Európsku komisiou sa zúčastnilo viac ako 120 ľudí, vrátane zástupcov platforiem Facebook, Google a Twitter či spoločnosti Microsoft, na ktoré sa Kódex vzťahuje, výskumníkov a regulátorov. Odporúčania smerujúce k efektívnejšej implementácii Kódexu pripravovala ERGA niekoľko mesiacov, a to pod vedením slovenskej Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Súbor desiatich stručných, zrozumiteľných a praktických odporúčaní zverejnila ERGA v čase príprav vynoveného kódexu v snahe napomôcť k odstráneniu nedostatkov jeho pôvodnej verzie, ktorá v boji proti dezinformáciám nenaplnila očakávania. Opatrenia preto smerujú najmä k štandardizácii dát poskytovaných platformami, navrhujú úpravu prístupu k údajom pre nezávislých regulátorov a výskumníkov, ako aj významnejšie zapojenie národných regulátorov do jasne definovaného monitorovacieho procesu, informuje slovenská RVR v tlačovej správe.
Nový Kódex by mal byť spísaný do konca tohto roka. Pôvodný Kódex postupov proti dezinformáciám vznikol v roku 2018 ako samoregulačný nástroj a jeho signatári, najväčšie digitálne platformy, sa ním zaviazali účinnejšie pôsobiť proti šíreniu škodlivého obsahu a voči zneužívaniu platforiem na manipuláciu a ovplyvňovanie demokratických procesov v členských štátoch EÚ. Monitoringom efektívnosti napĺňania prijatých záväzkov bola v rámci ERGA poverená pracovná skupina zameraná na výskum v oblasti transparentnosti digitálnych platforiem a dezinformácií, na čele ktorej už tretí rok stojí Ľuboš Kukliš, riaditeľ Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu.
„Implementáciu Kódexu sme monitorovali v súvislosti s informáciami o COVID-19 a získali sme pri tom množstvo cenných skúseností a odborných znalostí, ktoré sme pretavili do formulácií odporúčaní na jeho zlepšenie. Pevne veríme, že tieto odporúčania pomôžu signatárom upraviť Kódex tak, aby sa z neho stal skutočne efektívny nástroj na riešenie zložitého fenoménu dezinformácií,“ poznamenal Kukliš, ktorý na včerajšom podujatí odporúčania predniesol a bol zároveň jeho moderátorom.
Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank. Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.