Zriadenie špecializovaných súdov pre spory s médiami nemá žiadne opodstatnenie a predstavuje hrozbu pre demokraciu, slobodu slova a nezávislosť žurnalistiky. Vláda týmto krokom podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) cielene zastrašuje novinárov, podobne ako už skôr zastrašila čestných policajtov a prokurátorov.
„Politici sa týmto výmyslom stavajú nad bežných ľudí, ktorí už dnes zápasia s vymožiteľnosťou práva,“ vyhlásil tímlíder SaS pre kultúru René Parák. Podľa neho tento návrh zavádza výsady pre politikov na úkor spravodlivosti pre všetkých občanov.
Podpredsedníčka SaS Mária Kolíková označila špecializované „tlačové súdy“ za účelové a nespravodlivé. „Politici si vytvárajú súdy, ktoré im zrýchlia konania, zatiaľ čo ostatní občania budú ďalej čakať, kým sa dostanú na rad. Táto zmena zaváňa papalášizmom – spravodlivosť pre vyvolených a iný meter pre ostatných. Je s tým spojený zásah do náhodného výberu sudcov, ktorý bude samozrejme užší. Kto bude vyberať sudcov pre tieto súdy, koho kritériami prejdú?,“ pýta sa Kolíková.
Kým podľa nej nemáme takúto špecializáciu, sudcovia sú prideľovaní na tieto prípady z oveľa väčšieho okruhu. „Náhodný výber je možné zúžiť len vtedy, ak jednoznačne vyplýva z dát, že to prispeje k rýchlejším a kvalitnejším súdnym konaniam. Má to zmysel pri sporoch týkajúcich sa detí, sporoch so štátom, trestnej agendy alebo iných občianskych sporov. Avšak nevidím žiadny dôvod na zavedenie takto úzko špecializovaných súdov výhradne pre spory s politikmi,“ vysvetlila Kolíková.
SaS zdôrazňuje, že nie sú známe dáta zo súdov, ktoré by opodstatnenie tohto návrhu odôvodnili. Zásahy do systému justície nemôžu byť o dojmoch a pocitoch politikov, ale musia byť založené na tvrdých dátach. Mária Kolíková vyzvala ministra spravodlivosti, aby predložil dáta a analýzu, ktoré by odôvodnili potrebu takejto špecializácie.
René Parák zároveň upozornil na absurdnosť celej situácie. „Naozaj majú mať politicky dotknutí činitelia prednosť pred matkami, ktoré márne vymáhajú výživné na svoje deti, alebo pred obeťami násilia na ženách a sexuálnymi obeťami? Aký kľúč si táto vláda vlastne zvolila na riešenie problémov? Zdá sa, že chráni len seba a svojich ľudí, aby mohli beztrestne pokračovať v devastácii tejto krajiny,“ spýtal sa Parák.
Podľa SaS tento návrh jasne ukazuje, že vláda nemá záujem riešiť reálne problémy občanov, ale skôr posilňovať svoju moc a kontrolu nad nezávislými médiami. „Špecializované súdy pre médiá nie sú riešením problémov, ale nástrojom na umlčanie kritiky a obmedzenie slobody slova. Toto nie je spravodlivosť, ale mocenský nástroj,“ uzavrel Parák.