Policajti obvinili Kotlebu za šeky s nacistickou symbolikou

Policajti obvinili Kotlebu za šeky s nacistickou symbolikou Foto: ĽSNS

 Kotleba zneužil chlapca na vozíčku na propagovanie neonacistického symbolu.

 

 

Poslanec a predseda banskobystrickej župy Marián Kotleba je obvinený z trestného činu extrémizmu.


Policajný vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru 20. júla obvinil šéfa Ľudovej strany – Naše Slovensko Mariana Kotlebu za prečin prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 422 ods. 1 Trestného zákona. Informáciu, ktorú potvrdil hovorca prezídia Policajného zboru, priniesol web pluska.sk.

Ide o akciu z marca, počas ktorej Kotleba obdarovával postihnutého chlapca so šekom, na ktorom bolo vidieť sumu 1488, čo je jeden z hlavných nacistických symbolov. S fotkou sa potom strana chválila na webe aj facebooku, kde mala stovky zdielaní a pochválnych komentárov od kotlebových fanúšikov.

Odovzdávanie šeku bolo súčasťou osláv 14. marca, keď ĽSNS oslavovala vznik vojnového slovenského štátu, ktorý vznikol pod kuratelou Adolfa Hitlera.

Viac: Kotleba zneužil chlapca na vozíčku na propagovanie neonacistického symbolu

Číslo 1488 patrí medzi symboly neonacistov. Číslo 14 začala používať americká neonacisticka scéna ako symbol 14 slov, ktoré "má správny predstaviteľ ich komunity" poznať, uznávať a riadiť sa nimi. Sú to tieto slová: "We must secure the existence of our people and future for a white children," čiže rasistická veta: "My musíme strážiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí." Vetu vymyslel neonacisticky terorista David Lane a stala sa rovnako ako iné čísla (napr. 88)

Číslo 1488 nie je náhoda, ĽSNS ho tam dala zámerne. Podpredseda strany pre propagáciu Milan Uhrík pre Markízu povedal, že preto, aby si šek všimli médiá. Číslo si všimla aj prokuratúra.
Pre fanúšikov Kotlebu, ktorí sa na facebooku tešili zo symboliky čísla 1488 na šeku, tu je dokumentárny film redaktorky JOJ o osude handikepovaných ľudí v Osvienčime: