Masívny kybernetický útok na komunikačnú platformu Telegram, ktorú používali aj protestujúci v Hongkongu, bol vedený z Číny. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC s odvolaním sa na zakladateľa aplikácie Telegram Pavla Durova.
Spoločnosť v stredu potvrdila, že takzvaný DDoS útok, ktorého cieľom je zahltiť web požiadavkami vyslanými súčasne z väčšieho množstva počítačov, vyradila aplikáciu Telegram z prevádzky na zhruba pol hodiny. Služba nefungovala v Severnej a Južnej Amerike a v "ďalších krajinách". IP adresy, z ktorých bol útok vedený, sú v Číne, povedal Durov.
Komunikačnú platformu Telegram používali k organizácii protestov v Hongkongu ľudia, ktorí nesúhlasia s návrhom zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať z tohto poloautonómneho regiónu do pevninskej Číny.
Pred vyhlásením Durova kolovala v médiách správa, že v Hongkongu bol zatknutý muž, správca skupiny na Telegrame, kvôli podozreniu zo sprisahania za účelom narušenia verejného poriadku. Počas stretov polície s demonštrantmi bolo zranených 74 ľudí, z toho dvaja muži sú vo vážnom stave.
IP addresses coming mostly from China. Historically, all state actor-sized DDoS (200-400 Gb/s of junk) we experienced coincided in time with protests in Hong Kong (coordinated on @telegram). This case was not an exception.
— Pavel Durov (@durov) June 12, 2019
Bývalá britská kolónia, ktorá sa vrátila pod správu Pekingu v roku 1997, má štatút osobitnej administratívnej oblasti a v duchu princípu jedna krajina, dva systémy požíva určitú autonómiu. Občania sa môžu slobodne vyjadrovať a na rozdiel od ľudí z kontinentálnej Číny tiež protestovať. Mnohí však tvrdia, že Peking postupne tieto slobody obmedzuje.
Telegram používateľom umožňuje posielať bez odplaty šifrované správy, dokumenty, videá a fotografie. Môžu vytvoriť skupinu tvoriacu až 200.000 ľudí, alebo streamovacie kanály, ktoré môže sledovať neobmedzený počet užívateľov. Popularitu si komunikačná platforma získala najmä pre svoj dôraz na šifrovanie.
#HongKongProtests#HongKongers
— kris (@kris56630303) June 13, 2019
We are HongKongers ,
We love our home,
So we try our best to protest our land
??❤️
Please let us a hand and spread it out!!!Thanks #HongKongExtraditionLaw pic.twitter.com/ESOwFFzJxv