Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí Foto: 365.bank

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Ešte predtým, ako nasadneme, je pritom potrebné stiahnuť si mobilnú aplikáciu a pridať si do nej platobnú kartu. Preto sme sa pozreli na to, ako postupovať bezpečne, vyhnúť sa možnému zneužitiu dát či peňazí, a to najmä pri neznámych platobných aplikáciách.

Rovnako ako pri manipulácii s hotovosťou, aj v prípade vkladania údajov z karty do rôznych aplikácií by sme mali byť obozretní. Ostražitosť je namieste hlavne pri tých službách, ktoré nepoznáme.

Ako prvé by sme si preto mali zistiť viac informácií o poskytovateľovi, resp. o samotnej službe, napríklad na webovej stránke. Vhodným zdrojom sú aj recenzie v obchodoch s aplikáciami. V prípade, že by mal nejaký používateľ pred nami negatívnu skúsenosť, určite sa na týchto miestach o ňu podelí s ostatnými.

„Pri vkladaní karty do aplikácie by si mal každý človek všimnúť hneď niekoľko skutočností. Dôležité je, aby sme údaje z karty zadávali cez zabezpečenú platobnú bránu protokolom začínajúcim sa skratkou https:// a aby potom došlo k overeniu cez 3D Secure. Takto si budeme istí, že údaje z platobnej karty nedávame tretej strane, ktorá je poskytovateľom mobilnej aplikácie, ale ostávajú v zabezpečenom bankovom prostredí,“ hovorí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank. Symbolom toho, že sa nachádzame v bezpečnom prostredí, sú aj logá kartových spoločností Verified by VISA, resp. Mastercard SecureCode.

Ďalším spôsobom, ako vieme znížiť riziko pri vkladaní platobnej karty do neznámych aplikácií, je možnosť zablokovať si nákupy cez e-commerce a povoliť ich len vtedy, keď ideme niečo zaplatiť. Ideálne je, ak banka umožňuje klientovi manažovať nastavenia na jeho karte podľa potreby priamo v bankovej aplikácii, vďaka čomu môže byť oveľa flexibilnejší.

Pri ukladaní údajov z karty je dobré prečítať si aj podmienky využívania služby. Niektoré nás totiž môžu nechcene zaviazať na účtovanie pravidelného poplatku.