Zuckerberg predstavil virtuálnu komunikáciu ľudí s umelou inteligenciou (VIDEO)

Zuckerberg predstavil virtuálnu komunikáciu ľudí s umelou inteligenciou (VIDEO) Reprofoto: Facebook M. Zuckerberg

Spoločnosť Meta Platforms pracuje na výskume umelej inteligencie, ktorá ľuďom umožní prirodzenejšie komunikovať za pomoci hlasových asistentov alebo prekladať medzi rôznymi jazykmi. Oznámil to v stredu šéf firmy Mark Zuckerberg, podľa ktorého ide o krok vpred v komunikácii v rámci technológie metaverse, teda futuristického digitálneho sveta.

Zuckerberg tvrdí, že metaverse bude nástupcom mobilného internetu, píše agentúra Reuters.

"Kľúčom k odomknutiu väčšiny čiastkových pokrokov je umelá inteligencia," uviedol šéf firmy, pod ktorou spadá aj sociálna sieť Facebook.

Nová technológia podľa Zuckerberga umožní čisto pomocou hlasových pokynov utvoriť okolitý svet. Predstavil koncept zvaný Builder Bot, pomocou ktorého môžu ľudia umelej inteligencii popísať, čo chcú vygenerovať. Pri demonštrácii sa Zuckerberg ako beznohý avatar objavil vo virtuálnom svete a hlasom zadal pokyny, vďaka ktorým sa okolo neho utvorila pláž a následne mraky, stromy a dokonca pikniková deka.

"S ďalším vývojom technológie budete môcť vytvoriť podrobné svety na objavenie a zdieľanie s ostatnými, a to len za pomoci svojho hlasu," uviedol Zuckerberg bez toho, aby spresnil časový horizont, v ktorom bude technológia dostupná.

Meta zároveň pracuje na ďalších projektoch, okrem iného na univerzálnom zvukovom prekladači, ktorého cieľom má byť okamžitý hlasový preklad všetkých jazykov. Spoločnosť si predtým vytýčila cieľ, podľa ktorého by mala jej vytvorená umelá inteligencia zvládať preklad medzi všetkými písanými jazykmi.

Technológická firma využije v rámci technológie metaverse, ktorá zahŕňa sieť virtuálnych prostredí, ku ktorým sa pristupuje cez rôzne zariadenia. Používatelia potom v týchto virtuálnych svetoch môžu napríklad pracovať, stretávať sa s ďalšími ľuďmi alebo hrať hry.