Europoslanci schválili zjednotenie nabíjačiek pre telefóny a mnohé ďalšie zariadenia

Europoslanci schválili zjednotenie nabíjačiek pre telefóny a mnohé ďalšie zariadenia Ilustr. reprofoto youtube Investigace

Europoslanci urobili posledný krok k dlho avizovanému zjednoteniu nabíjacích zariadení. Po tomto schválení budú môcť spotrebitelia v EÚ nabíjať elektronické zariadenia jedinou nabíjačkou s USB portom typu C. Nabíjačka, ktorá je určená pre všetky mobilné telefóny a tablety, má byť prínosná aj pre životné prostredie. Po novom sa spotrebitelia sami rozhodnú, či si novú elektroniku kúpia spolu s nabíjacím zariadením alebo bez neho.

„Spoločná nabíjačka sa v Európe konečne stane skutočnosťou! Na tieto pravidlá sme čakali viac ako desať rokov, ale konečne môžeme množstvo zo súčasných nabíjačiek nechať v minulosti. Tento nadčasový právny predpis umožňuje vývoj inovatívnych riešení nabíjania v budúcnosti a bude prínosom pre všetkých – od frustrovaných spotrebiteľov až po naše zraniteľné prostredie. Toto je zložité obdobie pre politiku, ale ukázali sme, že EÚ nedošli nápady a riešenia na zlepšenie života miliónov ľudí v Európe a neprestáva tak inšpirovať ostatné časti sveta, aby príklad nasledovali,“ povedal spravodajca Európskeho parlamentu Alex Agius Saliba.

Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a digitálne fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím USB portom typu C. Na jar 2026 sa začne táto povinnosť vzťahovať aj na všetky notebooky. Nový právny predpis získal na utorňajšej plenárnej schôdzi podporu 602 poslancov, pričom 13 zákonodarcov hlasovalo proti a 8 sa hlasovania zdržalo. Ide o súčasť širšieho úsilia EÚ znížiť množstvo elektronického odpadu a motivovať spotrebiteľov k nákupu udržateľnejších výrobkov.

Po novom už spotrebitelia nebudú pri každej kúpe nového zariadenia potrebovať inú nabíjačku, pretože celú škálu malých a stredne veľkých prenosných elektronických zariadení budú môcť nabíjať rovnakou nabíjačkou.

Bez ohľadu na výrobcu budú musieť byť všetky nové mobilné telefóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá a slúchadlá s mikrofónom, vreckové herné konzoly a prenosné reproduktory, elektronické čítačky, klávesnice, myši, prenosné navigačné systémy, slúchadlá do uší a notebooky, ktoré sa dobíjajú pomocou kábla a pracujú s výkonom do 100 W, vybavené USB portom typu C.

Všetky zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie, budú mať odteraz rovnakú rýchlosť nabíjania, čo používateľom umožní nabíjať svoje zariadenia akoukoľvek kompatibilnou nabíjačkou.

Európska komisia bude musieť do konca roka 2024 harmonizovať požiadavky na interoperabilitu, aby sa predišlo negatívnemu vplyvu na spotrebiteľov a životné prostredie. Tým sa tiež eliminuje tzv. efekt uzamknutia zákazníka, keď sa spotrebiteľ stáva závislým od jedného výrobcu či odkázaným na určitého dodávateľa technológie.

Na nových zariadeniach sa budú nachádzať špeciálne štítky, ktoré budú spotrebiteľov informovať o charakteristikách nabíjania, čo im umožní zistiť, či je ich nabíjačka kompatibilná s kupovaným zariadením. Kupujúci sa tak budú môcť informovane rozhodnúť, či si nové elektronické zariadenie kúpia s nabíjačkou alebo bez nej.

Tieto zmeny povedú k častejšiemu opätovnému používaniu nabíjačiek a spotrebiteľom umožnia ušetriť ročne až 250 miliónov eur. To je suma, ktorú by inak minuli na nákup nabíjačiek, ktoré v skutočnosti nepotrebujú.Zlikvidované a nevyužité nabíjačky predstavujú približne 11 000 ton elektronického odpadu ročne.

Po Európskom parlamente musí smernicu formálne schváliť aj Rada (ministrov) EÚ. Do platnosti vstúpi dvadsať dní po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať potom 12 mesiacov na transpozíciu smernice do svojho vnútroštátneho práva a od uplynutia tejto lehoty na transpozíciu ďalších 12 mesiacov na začatie jej uplatňovania. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na výrobky uvedené na trh pred dátumom začatia uplatňovania smernice.

V priebehu posledných desiatich rokov Parlament opakovane vyzýval na zavedenie univerzálnej nabíjačky. Napriek predchádzajúcim snahám o spoluprácu s priemyselným odvetvím s cieľom znížiť počet mobilných nabíjačiek dobrovoľné opatrenia nepriniesli európskym spotrebiteľom žiadne konkrétne výsledky. Príslušný legislatívny návrh napokon Komisia predložila 23. septembra 2021.