Musk oznámil, že uvedie konkurenta chatovacieho systému umelej inteligencie (VIDEO)

Musk oznámil, že uvedie konkurenta chatovacieho systému umelej inteligencie (VIDEO) Reprofoto Fox News

Miliardár Elon Musk spustí konkurenta chatovacieho systému umelej inteligencie ChatGPT, jeho TruthGPT vyzve rivalov od spoločností Microsoft a Google. Musk to povedal v pondelok v rozhovore s americkou televíziou Fox News, v ktorom okrem iného kritizoval produkt konkurencie.

Riaditeľ americkej automobilky Tesla a vlastník internetovej spoločnosti Twitter kritizoval spoločnosť OpenAI. Tá vyvinula populárny chatovací systém ChatGPT založený na umelej inteligencii (AI), ktorý dokáže na základe jednoduchých otázok generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu, a zadarmo ho sprístupnila verejnosti. Podporuje ju softvérový gigant Microsoft.

Podľa Muska je jej chatbot "trénovaný v klamaní". Samotná OpenAI sa teraz stala "uzavretým zdrojom", ziskovou organizáciou úzko spojenou s Microsoftom, domnieva sa Musk. Obvinil tiež spoluzakladateľa Googlu Larryho Pagea, že neberie bezpečnosť umelej inteligencie vážne.

"Začnem niečo, čomu hovorím TruthGPT, čiže umelá inteligencia hľadajúca maximálnu pravdu, ktorá sa snaží pochopiť povahu vesmíru," uviedol Musk v rozhovore s Tuckerom Carlsonom z Fox News. "A myslím si, že toto by mohla byť najlepšia cesta k bezpečiu v tom zmysle, že u AI, ktorá sa stará o pochopenie vesmíru, je nepravdepodobné, že by zničila ľudí, pretože sme zaujímavou súčasťou vesmíru,“ povedal.

Musk podľa zdrojov agentúry Reuters láka špecialistov na umelú inteligenciu z Googlu, aby spustili start-up, ktorý by konkuroval OpenAI. V marci zaregistroval firmu s názvom X.AI, založenú v Nevade. Firma uvádza Muska ako jediného riaditeľa a Jareda Birchalla, generálneho riaditeľa Muskovej rodinnej kancelárie, ako sekretára.

V roku 2015 sa Musk podieľal na založení spoločnosti OpenAI, neskôr však z jej správnej rady odišiel. Minulý mesiac sa pripojil k výzve stovky akademikov, expertov a podnikateľov požadujúcich najmenej polročné pozastavenie vývoja nových modelov umelej inteligencie s ohľadom na "hlboké riziká pre spoločnosť a ľudstvo". Vývojári by podľa výzvy mali túto pauzu využiť na spoločnú prácu na bezpečnostných pravidlách a tiež na vystupňovanie spolupráce so zákonodarcami na silnej regulácii odvetvia.

Teraz v rozhovore na Fox News Musk varovanie pred umelou inteligenciou zopakoval a povedal, že "AI je nebezpečnejšia ako, povedzme, zle riadená konštrukcia lietadiel alebo výrobná údržba alebo zlá výroba automobilov". Povedal tiež, že umelá inteligencia má potenciál civilizačnej deštrukcie.

Super inteligentný AI dokáže neuveriteľne dobre písať a potenciálne manipulovať verejnú mienku, uviedol šéf sociálnej siete Twitter. Cez víkend Musk tweetoval, že sa stretol s bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom, keď bol v úrade, a povedal mu, že je potrebné, aby Washington "podporil reguláciu AI".

Spoločnosť Microsoft v januári oznámila ďalšiu mnohomiliardovú investíciu do OpenAI. Zosilňuje tak konkurenciu s Googlom a stupňuje závod o prilákanie finančných prostriedkov na rozvoj umelej inteligencie v Silicon Valley, píše Reuters.