Opití politici nepatria do parlamentu

Opití politici nepatria do parlamentu ILustr. foto: RTVS

Niektorí zákonodarcovia v NR SR majú dlhodobo problémy s alkoholom. V minulosti sme na to upozorňovali opakovane aj cez poukázanie na množstvo fliaš alkoholu v odpade, ktoré sa vyvážali z budovy parlamentu. Aj na niektorých predstaviteľoch vládnej koalície jasne vidno, že ich artikulácia, správanie aj vyjadrovanie vykazujú známky požívania alkoholu, prípadne iných omamných látok.

 

Hnutie SLOVENSKO už pred niekoľkými dňami avizovalo, že na rokovanie parlamentu predloží zákon, ktorým zakáže požívať alkohol osobám, ktoré sú v pléne a vo výboroch. Stalo sa tak po tom, ako podpredseda NR SR A.Danko, alebo aj premiér R. Fico javili opakovane známky požitia väčšieho množstva alkoholu počas rokovania poslancov v pléne.

Návrh novely zákona, ktorý predkladá hnutie SLOVENSKO by oprávňoval predsedajúceho v NR SR, alebo jeden poslanecký klub navrhnúť konkrétneho poslanca, ktorý javí známky požitia alkoholu, alebo iných omamných látok, aby podstúpil test na alkohol či iné drogy. Návrh by sa vzťahoval na politikov v pléne a vo výboroch. Test by vykonali policajti, ktorí sú už teraz k dispozícii pri rokovacej sále. Sankcia po pozitívnom výsledku alebo za odmietnutie podrobenia sa takejto skúške, by bola strata 6 platov, paušálnych náhrad a funkčných príplatkov. Zároveň hnutie SLOVENSKO navrhuje, aby v Rokovacom poriadku pribudol zákaz vnášať alkohol a drogy do rokovacej sály a výborov NR SR.

Schválením takéhoto zákona by sa poslanci NR SR, predstavitelia vlády a tiež iní ústavní činitelia, ktorí prichádzajú do NR SR museli podrobiť skúške na alkohol tak, ako to je v iných zamestnaniach.

„Sme presvedčení, že by sa poslanci, premiér a ministri nemali správať ako v krčme v Hornej Dolnej, ale ako predstavitelia vlády a zákonodarcovia hodní tohto pomenovania v štáte, ktorý je členom Európskej únie,“ povedal líder hnutia SLOVENSKO Igor Matovič.

Počas včerajšieho rokovania v blízkosti poslancov hnutia SLOVENSKO v pléne sedel jeden z poslancov Hlasu, ktorý pri hlasovaní o tom, že vláda prinúti lekárov pracovať pod hrozbou väzenia bol v neprípustnom stave pod vplyvom alkoholu. V minulom volebnom období sme mali skúsenosť, že na náš poslanecký klub prišla v takomto stave aj poslankyňa Smeru J. Vaľová. Viedla primitívne reči a keď si ju chcel jeden z asistentov nafotiť, tak mu vytrhla mobil a rozdupala mu opätkami telefón. Keď vytriezvela, škodu uhradila.

„Je neprípustné, aby o zákonoch, ktoré ovplyvňujú chod štátu rozhodovali ľudia pod vplyvom alkoholu. Títo ľudia rozhodujú o Slovensku. Klepnime ožranom po prstoch a nedovoľme, aby ovplyvňovali životy ľudí v takomto stave,“ pokračoval Igor Matovič a doplnil, že odporúča novinárom, aby zašli za niektorou pani upratovačkou a pýtali sa jej na to, čo všetko upratujú z poslaneckých klubov.

Tak, ako alkohol nepatrí za volant, tak nepatrí ani do žiadnej práce vrátane rokovaní v NR SR. Máme mnoho príkladov, keď alkohol v práci spôsobuje ťažké traumy, úmrtia a rozhodovať s alkoholom v krvi o osude celej krajiny je rovnako neprípustné.

„Ako môžete rozhodovať o Slovensku, o dôležitých zákonoch, keď máte alkohol v krvi? Opitá hlava ešte nikdy nič dobré nespravila, ani nevymyslela,“ povedal poslanec NR SR Július Jakab.

V NR SR zastupuje 5 miliónov ľudí 150 z nich a tí by mali byť vzorom pre ostatných, keď rozhodujú o krajine.

„Ako sa budú ľudia správať, keď vzor im ukazujú najvyšší predstavitelia štátu? Ako sa na vládnych činiteľov alebo predstaviteľov NR SR má dívať mládež a deti, keď im dávame takýto negatívny príklad? Poslanci – ak majú byť vzorom, nemalo by byť pre nich problémom podrobiť sa skúške na alkohol či iné drogy,“ vyjadril svoje presvedčenie predseda poslaneckého klubu hnutia SLOVENSKO Michal Šipoš.