Prinášame desať najdôležitejších pravidiel, ktoré by mali rodičia uplatňovať pri vedení svojich detí cez digitálny svet.
Článok je súčasťou spolupráce Omediach.com a programu Beznastrah.online od Orangeu, ktorého cieľom je vzdelávať dospelých o tom, ako môžu chrániť deti a mladých pred negatívnymi dopadmi používania digitálnych médií. Program prináša užitočné informácie a rady odborníkov, bezplatnú online poradňu a rovnomennú praktickú publikáciu pre rodičov. Súčasťou programu sú aj materiály pre učiteľov.
1. Budujte dôveru a otvorenú komunikáciu - umožnite deťom otvorene hovoriť o ich online skúsenostiach a obavách. Dôverné vzťahy vytvárajú základ pre bezpečnejšie používanie internetu.
2. Vnímajte riziká digitálnej stopy - dávajte si pozor na to, čo zdieľate online vy aj vaše deti. Vyhnite sa zverejňovaniu citlivých informácií a chráňte si súkromie.
3. Nastavte pravidlá používania internetu - dohodnite si s deťmi vopred jasné a konzistentné pravidlá ohľadom technológií. Pomôcť vám môže napríklad tzv. Digitálna dohoda.
4. Vytvorte bezpečné heslá a zabezpečenie účtov - uistite sa, že vaše deti používajú silné a jedinečné heslá na svoje účty a aktivujte dvojfaktorovú autentifikáciu, kde je to možné.
Odporúčame aj: Začnite sa chrániť v online priestore pomocou produktov Orange, ktoré je jednoduché inštalovať a nastavovať.
5. Monitorujte online aktivity vašich detí - komunikujte s deťmi o tom, ako trávia čas v online priestore a upozornite ich na znaky obsahu, ktorému sa treba vyhnúť.
6. Nájdite si kanál na vzdelávanie - v online bezpečnosti je nevyhnutné sa neustále vzdelávať, pretože aktuálne témy sa stále menia a pribúdajú. Nájdite si preto spoľahlivý zdroj čerpania noviniek.
Orange vzdeláva v digitálnej oblasti deti, seniorov aj rodičov v novootvorenom Orange Digital Centre, viac info tu: https://www.orangedigitalcenter.sk
7. Učte deti ohľaduplnosti - prispejte k vytváraniu bezpečného online sveta pre budúcu generáciu vzdelávaním o tolerancii k druhým, etickom správaní a hraniciach.
8. Nastavte filtračné a kontrolné nástroje - využite dostupné technologické nástroje na filtrovanie nevhodného obsahu a nastavte kontroly, ktoré obmedzia prístup k nevhodnému obsahu.
9. Podporujte zdravé online správanie - učte deti o etickom používaní internetu, vrátane rešpektovania iných online, vyhýbanie sa kyberšikane a ochrany vlastných hraníc.
10. Buďte príkladom aj vaším správaním na internete - buďte pozitívnym príkladom pre svoje deti tým, že budete dodržiavať rovnaké pravidlá a správajte sa zodpovedne vo svojich vlastných online aktivitách.