Čínske siete dokazujú, že tovar Made in USA sa vyrába v čínskych továrňach

Užívatelia sociálnych sietí v Číne na videách dokazujú, že luxusný tovar s etiketou Made in USA v skutočnosti často vzniká v čínskych továrňach. Na to, čo je podľa nich pokrytectvom amerických značiek, poukazujú v reakcii na vyššie clá, ktoré na tovar dovážaný z Číny uvalil americký prezident Donald Trump. Všimol si to napríklad juhoafrický server Independent Online.

 Administratíva prezidenta Trumpa rozhodla, že na čínsky tovar uvalí clo v úhrnnej výške až 145 percent. Peking v reakcii zaviedol odvetné clo na americký tovar dovážaný do Číny.

Čínski influenci sa potom rozhodli ukázať, kde vzniká tovar zvučných mien – od kabeliek Michael Kors cez peňaženky Coach až po džínsy Levi's. Internetové platformy vrátane TikToku teraz zaplavujú videá čínskych továrenských robotníkov, ktoré odhaľujú lož o ich americkom pôvode.

"Ako si môžu účtovať 500 dolárov za tašku, keď jej výroba tu stojí 30 dolárov?" pýta sa jeden z tvorcov videa. Ukazuje pritom visačky a obaly vyrazené v provinciách Kuang-tung a Če-ťiang.

Užívatelia čínskych sietí spomínajú aj značky Ralph Lauren alebo Calvin Klein, ktoré boli dlho spájané s americkým remeselným umom. Továrenskí robotníci vo videách odhaľujú zmluvné zákazky, zdieľajú fotografie a zábery veľkých výrobných sérií s americkými značkami. Následne potom uvádzajú, ako sa podľa nich americkým firmám výroba v Číne oplatí.

Server zdôrazňuje, že odhalenia podporujú čínsky šedý trh, kde sa luxusný tovar, ktorý často schádza z rovnakých výrobných liniek, predáva za zlomok amerických cien. Čínskych spotrebiteľov to podľa webu tiež vedie k otázke, prečo by mali v zahraničných butikoch platiť také vysoké ceny za tovar rovnako vyrábaný u nich doma.

Najnovšie