Digitálne doklady zavádzajú už aj mobilní operátori

Digitálne doklady zavádzajú už aj mobilní operátori Ilustr. foto: MV SR

Štátny tajomník MV SR Patrik Krauspe dnes podpísal memorandum o spolupráci s Asociáciou mobilných operátorov Slovenska (ASMOS) s cieľom rozvíjať efektívnu spoluprácu v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov.

Predmetom spolupráce s poskytovateľmi telekomunikačných služieb je zavádzanie a popularizácia dôveryhodných a bezpečných prostriedkov pri používaní osobných identifikačných údajov v elektronickej forme. Mobilní operátori postupne integrujú do svojich procesov a služieb elektronické doklady. „Ministerstvo vnútra mobilným operátorom, služby ktorých ich zákazníci využívajú nepretržite, poskytne technické špecifikácie a štandardy potrebné pre integráciu do ich IT prostredia, takisto školenia a technickú podporu a pomoc pri tvorbe bezpečnostných štandardov,“ povedal štátny tajomník Patrik Krauspe. Dodal, že pre tento účel bude vytvorená pracovná skupina.

Elektronickými dokladmi je možné sa súčasnosti preukazovať hliadkam dopravnej či poriadkovej polície, na pošte, či napríklad pri komunikácii s daňovými úradmi.

Aplikácie eDoklady a eIdentita, potrebné pre vytvorenie digitálnej verzie dokladov v mobile, sú dostupné v App Store aj Google Play. Všetky potrebné informácie o ich používaní sú na meid.minv.sk a edoklady.minv.sk.

Ministerstvo vnútra v súvislosti so začínajúcou dovolenkovou sezónou upozorňuje, že občiansky preukaz v mobile zatiaľ nie je možné používať ako cestovný doklad do zahraničia, keďže na spustenie projektu Európskej peňaženky digitálnej identity majú byť všetky členské štáty EÚ pripravené až v roku 2027. Slovenská republika sa nachádza v pilotnej fáze projektu, ktorú ministerstvo vnútra odštartovalo 15. apríla.