Pozor na šteklivé videá so škodlivými kódmi, ktoré sa šíria na Facebooku

Pozor na šteklivé videá so škodlivými kódmi, ktoré sa šíria na Facebooku

Video "Kašlite na predsudky" s obrázkom ženského pozadia, či najkrajšia rosnička z Mexika a ďalšie aktuálne pribúdajú na stránkach užívateľov, bez toho, aby ich tam vedome zverejnili.

 

 

Na Facebooku sa pravidelne šíria videá, ktoré vám spamujú účet a jeho autor nekalým spôsobom naháňa zobrazenia.

Spoločnosť Eset analyzovala niekoľko podozrivých liniek šíriacich sa medzi používateľmi Facebooku na Slovensku.
Ide napríklad o video s názvom „Kašlite na predsudky", ktoré používateľov láka na obrázok ženského pozadia v spodnej bielizni. Viac než 150-tisíc používateľov toto video zdieľalo na svojej časovej osi. Zároveň si nevedeli spomenúť, ako sa im na vlastnú časovú os vlastne dostalo.

Po kliknutí na príspevok sa používateľovi zobrazí záložka s očakávaným videom, ktoré je však prekryté reklamou. „Na krížik, ktorí zatvorí reklamu, však neklikajte," varuje analytik spoločnosti Eset Ľubomír Trebula. „Prejdite kurzorom myši nad krížik, chvíľu počkajte a zobrazí sa vám bublinová nápoveda s textom "Препоручено", čo je srbská verzia slovenského "Odporučiť". Ide o staré známe facebookové tlačidlo "Odporučiť"/ "Páči sa mi to". Je však neviditeľné. Tlačidlo je umiestnené tak, aby ste naň klikli v snahe zavrieť neželané okno s reklamou," vysvetľuje Trebula.

Facebook si štandardne po kliknutí na toto tlačidlo ešte vyžiada komentár a stlačenie tlačidla "Odoslať". Autor triku sa s týmto vysporiadal tak, že sa neviditeľné tlačidlo "Odoslať" umiestni na to isté miesto, kam už používateľ klikol. Ak sa znova pokúsi zavrieť reklamu kliknutím na krížik na reklame, odkaz na šteklivé video sa automaticky pridá na jeho časovú os na Facebooku.

„Odporúčame na zatvorenie reklamy na neznámych stránkach použiť radšej klávesu "ESC", alebo vyčkať, kým reklama nezmizne sama. V prípade, že sa vám správanie stránky zdá podozrivé, radšej danú záložku čo najrýchlejšie zatvorte, napríklad klávesovou skratkou CTRL+F4. Ak máte podozrenie, že už ste klikli na niečo, na čo ste nemali, skontrolujte si váš facebookový profil a prípadné nechcené príspevky odtiaľ vymažte manuálne," radí Trebula.

Eset produkty detegujú vyššie popísané správanie ako HTML/TrojanClicker.IFrame.NBA, prípadne HTML/Iframe.B.Gen.

Vzniklo niekoľko slovenských, českých a hlavne poľských falošných profilov, odkiaľ sa tieto videá s rôznou tematikou šíria po Facebooku. Cieľom podobných aktivít na Facebooku býva popularizácia určitých stránok, zobrazovanie platenej reklamy na cieľových web stránkach, prípadne propagácia výrobkov priamo v príspevkoch, píše spoločnosť v tlačovej správe.