Zákaz jednorazových plastov bude platiť od roku 2021

Zákaz jednorazových plastov bude platiť od roku 2021 Foto: ec.europe.eu

Európsky parlament v stredu schválil celoúniový zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie, vrátane tanierov, príborov, slamiek či vatových tyčiniek.


Poslanci schválili smernicu v znení, na ktorom sa vopred neformálne dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ.
 
Nová právna úprava zakazuje od roku 2021 predaj nasledovných produktov:

• jednorazové plastové príbory (vidličky, nože, lyžice, paličky),
• jednorazové plastové taniere,
• plastové slamky,
• plastové vatové tyčinky,
• plastové paličky na balóny,
• produkty z oxo-degradovateľných plastov, jednorazové plastové nádoby na potraviny (obaly rýchleho občerstvenia) a poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu.
 
Nová legislatíva stanovuje členským štátom do roku 2029 cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90%. Do roku 2025 by mal podiel recyklovaného obsahu v plastových fľašiach dosiahnuť 25%, do roku 2030 by sa mal zvýšiť na 30%.
 
Schválený text tiež upravuje zásadu „znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či producentov plastu obsahujúcich rybolovných nástrojov a zariadení.
 
Smernica tiež zavádza povinné informovanie o negatívnych vplyvoch pouličného odhadzovania cigaretových ohorkov s plastovými filtrami, plastových pohárov či navlhčených utierok na životné prostredie. Upozornenie by sa malo nachádzať na obaloch týchto výrobkov.
 
„Táto legislatíva zníži náklady spojené s poškodzovaním životného prostredia o 22 miliárd eur, čo je odhad nákladov plastového znečistenia v Európe do roku 2030. Európa teraz získala legislatívny rámec, za ktorý sa môže zasadzovať na medzinárodnej scéne, nakoľko znečistenie morí plastmi má globálny charakter,‟ uviedla spravodajkyňa Frédérique Ries (ALDE, BE).
 
Plasty tvoria podľa údajov Európskej komisie viac ako 80% morského odpadu. Výrobky, na ktoré sa vzťahuje návrh smernice, sa na morskom odpade podieľajú až sedemdesiatimi percentami. V dôsledku pomalého rozkladu sa plasty zhromažďujú v moriach, oceánoch a na plážach na celom svete. Zvyšky plastov sa nachádzajú v telách korytnačiek, tuleňov, veľrýb a vtákov, rýb a mäkkýšov, ale aj ďalších morských živočíchov, prostredníctvom ktorých sa dostávajú aj do ľuďmi konzumovanej stravy.