Novým riaditeľom SOZA je Anton Popovič

Novým riaditeľom SOZA je Anton Popovič

Slovenský ochranný zväz autorský má po Repčíkovi nového riaditeľa.

 

 

Výbor SOZA na svojom dnešnom zasadnutí vymenoval a Grémium členov volených orgánov potvrdilo nového riaditeľa SOZA - hudobníka, skladateľa a producenta Antona Popoviča, informovala dnes na svojej stránke SOZA.

V októbri rezignoval na pozíciu riaditeľa SOZA Vladimír Repčík "z osobných dôvodov" po tom, ako výbor prejednal viaceré nešťastné vyjadrenia riaditeľa ohľadom výberu poplatkov. Najväčší rozruch vyvolal blog, kde Repčík vyzýval maturantov, aby platili poplatky za stužkovú. Na nátlak samotnej SOZA bol blog zmazaný. Vyjadrenia riaditeľa vyvolali nevôľu a samotný Repčík sa stal témou mnohých kritických komentárov, vtipov a jeho vyjadrenia boli dôvodom protestov pred SOZA a ministerstvom kultúry. Výsledkom bolo najprv upozornenie ministerstva kultúry, aby SOZA rozhodovala so zdravým rozumom a prijatie novely autorského zákona, ktorá má vyriešiť nejednoznačné výklady zákona pri výbere poplatkov.

Skladateľ, aranžér a producent Anton Popovič Patril medzi študentských aktivistov v zamatovej revolúcii 1989. Študoval na Konzervatóriu v Bratislave hru na trúbke a na bicích nástrojoch a dirigovanie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Popri slovenských premiérach diel súčasných svetových skladateľov (Satie, Andriessen, Pärt a i.) uviedol vo svetovej premiére balet Sattó kanadského skladateľa Pierrea Michauda, ako aj početné diela slovenských autorov. Spolupracoval s poprednými vydavateľstvami Slovart Records, Christophorus, dirigoval niekoľko úspešných nahrávok hudieb k filmom.