Európsky parlament hľadá nové pravidlá na zvládnutie rastúceho prílevu lacného tovaru z internetových obchodov mimo EÚ

Európsky parlament hľadá nové pravidlá na zvládnutie rastúceho prílevu lacného tovaru z internetových obchodov mimo EÚ Ilustr. foto: EP

Európsky parlament v stredu prijal návrhy na zvládnutie rastúceho prílevu neštandardného a potenciálne nebezpečného lacného tovaru z internetových obchodov mimo EÚ do EÚ.

V správe sa identifikujú spôsoby, ako zmierniť tlak na colné orgány a orgány dohľadu nad trhom, ktoré majú ťažkosti s kontrolou a zaistením bezpečnosti 12 miliónov malých balíkov elektronického obchodu, ktoré každý deň prichádzajú do EÚ.

Podľa poslancov by tzv. skladovanie mohlo byť jedným z užitočných riešení na kontrolu a zaistenie bezpečnosti balíkov. To by znamenalo presvedčiť obchodníkov z krajín mimo EÚ, aby zriadili sklady v rámci EÚ na spracovanie dodávok pre klientov. Kontrola hromadných zásielok podobného tovaru do týchto skladov so sídlom v EÚ by bola podstatne jednoduchšia ako kontrola jednotlivých balíkov prichádzajúcich do EÚ z tretích krajín.

Poslanci tiež podporujú zrušenie súčasného oslobodenia od cla na tovar v hodnote nižšej ako 150 eur v rámci širšej reformy colného kódexu, keďže približne 65 % balíkov vstupujúcich do EÚ je zámerne podhodnotených.

Správa podporuje návrh Komisie uložiť manipulačný poplatok vo výške 2 eurá za každý balík elektronického obchodu z krajín mimo EÚ, ako sa uvádza v jej oznámení o elektronickom obchode. Poslanci chcú, aby Komisia overila, či je táto suma primeraná, v súlade s pravidlami WTO a či sa neprenesie na spotrebiteľov v EÚ.

Zo správy takisto vyplýva, že digitalizácia, a najmä používanie nových nástrojov umelej inteligencie a technológie blockchainu, by mohli zmierniť colné preťaženie a zefektívniť kontroly. Poslanci vyzvali členské štáty EÚ, aby vyčlenili viac peňazí pre colné orgány na zavádzanie týchto nových nástrojov. Vyzývajú EÚ, aby sa zamerala na vykonávanie existujúcich pravidiel, ako sú akt o digitálnych službách, nariadenie o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, akt o digitálnych trhoch a trhová stabilizačná rezerva, a aby zabezpečila, že platformy budú plniť svoje povinnosti.

Poslanci tiež požadujú, aby členské štáty obmedzili vysokorizikových predajcov v ich kritickej infraštruktúre a systémoch bezpečnosti hraníc, napríklad pri obstarávaní bezpečnostných detekčných zariadení a zariadení na skenovanie nákladu používaných na letiskách a v prístavoch.

Najnovšie