365.bank prináša do pobočiek digitálne umenie vo forme NFT

365.bank prináša do pobočiek digitálne umenie vo forme NFT Foto: 365.bank

Technológia blockchain sa najčastejšie skloňuje v súvislosti s kryptomenami, no zároveň je platformou aj pre digitálne umenie vo forme NFT, ktoré sa stalo fenoménom dnešnej doby. 365.bank prepája digitálny svet s fyzickým a popri viacerých digitálnych prvkoch prináša do svojich pobočiek aj tento „dnešný“ typ umenia. Od dnes môžu jej klienti ako aj verejnosť na všetkých obchodných miestach banky po celom Slovensku vidieť diela Vladimíra Havrillu v NFT podobe.

Digitalizácia presahuje do všetkých sfér nášho života a neobchádza ani umenie. Vďaka pokrokovosti technológie blockchain je možné zdigitalizovať už aj umeleckú tvorbu. Jedno z prvých NFT diel v našich končinách pritom pochádza od slovenského umelca Vladimíra Havrillu a prostredníctvom umeleckej zbierky ART FOND ho iniciovala 365.bank. Oddnes pritom sprístupňuje tento špecifický typ digitálneho umenia aj širšej verejnosti prostredníctvom siete svojich pobočiek.

Revolúcia vo svete umenia

NFT sa stalo svetovým trendom v oblasti umenia a v súčasnosti je vyzdvihované ako digitálna odpoveď na zberateľské predmety. Vďaka zápisu v blockchaine umožňuje tiež obchodovať s originálom digitálneho diela. Funguje na princípe rovnakej technológie ako kryptomeny, ale na rozdiel od bitcoinu každá jednotka NFT reprezentuje jednu unikátnu digitálnu položku.

Foto: 365.bank

„Okrem toho, že s NFT umením sa dá v digitalizovanej podobe jednoduchšie obchodovať, majú tieto diela aj nižšie nároky na udržiavanie, transport a skladovanie. Je to tiež efektívny spôsob, ako zaistiť ich trvácnosť pre ďalšie generácie a potvrdiť originalitu takéhoto umenia. S využitím digitálnych plôch ako sú napríklad LED obrazovky či iné nosiče pritom tieto diela nemusia ostať zapísané len na tzv. tokene ich majiteľov - zberateľov, ale môže si ich pozrieť aj široká verejnosť,“ hovorí Kristína Zaťko Jarošová, riaditeľka stredoeurópskeho fondu súčasného umenia ART FOND.

Vladimír Havrilla je etablovaným slovenským výtvarníkom s povesťou priekopníka umenia nových médií na Slovensku. Od 70. rokov experimentoval s filmom a od konca 90. rokov 20. storočia sa popri klasickej a konceptuálnej maľbe a soche venuje najmä tvorbe digitálnej sochy, grafiky a 3D filmu. Do formátu NFT preklopil v limitovanom počte štyri svoje grafiky a jeden animovaný film. Výber z nich je súčasťou zbierky ART FOND-u.
365.bank a ART FOND zároveň budú pokračovať v podpore NFT aj pri ďalších vybraných umelcoch. Už na jeseň predstavia diela od Daniela Fischera. Ambíciou je založiť prvú zbierku NFT umenia na Slovensku a postupne ju sprístupňovať v rámci bankových pobočiek širšej verejnosti.