Novú rajo Laktofree kampaň vytvorila umelá inteligencia (VIDEO)

Novú rajo Laktofree kampaň vytvorila umelá inteligencia (VIDEO) Reprofoto youtube Rajo

 Ako si AI predstavuje abstraktné chute človeka? Rozmanito. Rajo Laktofree vo svojej vôbec prvej televíznej kampani využíva k predstaveniu bezlaktózovej chute umelú inteligenciu.

Značka rajo Laktofree bola uvedená na slovenský trh v roku 2010. Svoju komunikáciu od začiatku smerovala na špecifickú cieľovú skupinu prostredníctvom online kanálov a v čakárňach u gastroenterológov. Súčasťou brandu bola zreteľná tmavomodrá vizuálna identita.

Po rokoch sa Rajo rozhodlo osloviť s rajo Laktofree produktami aj bežných spotrebiteľov prostredníctvom televíznej kampane.

Komunikácia značky rajo Laktofree je od roku 2021 prepojená s vesmírom. So svetom, kde človek zažíva stav beztiaže. Podobne ani po konzumácii bezlaktózových výrobkov nemá tráviace problémy a zažíva ľahkosť trávenia, informuje spoločnosť v tlačovej správe.

„V roku 2024 sme sa preto rozhodli tento kľúčový benefit produktu – zážitok z chuti bez ťažkostí s trávením – komunikovať aj na širokú verejnosť,“ vysvetľuje dôvody, prečo značka rozširuje svoju komunikáciu aj o televíznu kampaň, Tatiana Hybká, marketing brand manager pre značku rajo Laktofree.

Chuť a trávenie bez tiaže – to boli kľúčové slová v zadaní pre kreatívnu agentúru. „V komunikácii sa vždy snažíme využívať kreatívne cesty vhodné pre cieľovú skupinu. Snažíme sa udávať trendy, resp. byť medzi prvými, čo ich nasledujú. A pri tejto kampani získal v testovaní konceptov od našej agentúry TRIAD najlepšie hodnotenie práve ten, ktorý pri znázornení abstraktného pojmu chuti a vesmírneho prostredia počítal s využitím AI. A aj pre nás bol od začiatku favoritom,“ hovorí Hybká.

Keďže agentúra dostala zadanie pokračovať v koncepte „sveta beztiaže” a vesmírnej vizuality, „prišlo nám úplne prirodzené pre jeden z konceptov skúsiť prístup, kde by sme dokázali naplno využiť potenciál AI,“ hovorí za agentúru TRIAD Peter Baslík.

AI dostalo za úlohu znázorniť, čo sa deje v našich ústach, svet, ktorý si všetci zatiaľ iba predstavujeme. „Každý, kto si už vyskúšal prácu s AI pri generovaní obrázkov či videa vie, že je to pokus/omyl. Vznikajú desiatky až stovky nepodarených verzií, kde ešte stále niečo nesedí. Potrebovali sme v prvom rade vypromptovať základné statické obrázky čučoriedkového, čokoládového a jahodového vesmíru, ku ktorým sa v procese pridal ešte jeden samostatný čisto mliečny záber. Až po ich schválení prišlo na rad ich rozhýbanie. Keďže klient boli od začiatku nadšený použitím AI, žiadne zásadné obmedzenia nám nedali, iba čučoriedka musela vyzerať ako čučoriedka a jahoda ako jahoda,“ dopĺňa Peter Baslík.

Časť spotu generovaná AI má len 19 sekúnd, jej príprava trvala 4 mesiace

„AI nám vygenerovala 120 000 MB dát a 12 000 generovaných pokusov, z ktorých však len malá časť išla na ďalšie spracovanie, približne 4 %. Pri tvorbe sme použili 4 programy, ktoré spoločne vytvorili želané obrazy chute beztiaže. Jeden program síce vedel pekne pracovať s kamerou a „rozumel“ presným zadaniam, ale sem tam bol až príliš kreatívny a ponúkal prekvapivé výstupy, ktoré ale nie vždy reprezentovali to, čo sme chceli dosiahnuť. Druhý zase vedel krásne pracovať s realizmom a mal menej morfingu, no naopak nerozumel zadaniam ku kamerovým pohybom. Ďalší program sme využívali na upscalovanie, teda zvýšenie vygenerovanej kvality získaných výstupov a interpoláciu obrazu,“ popisuje za RE:SET production náročnosť práce s AI režisér Dano Dekan. Úlohou režiséra bolo vtesnať rozmanitú kreativitu AI do schválených konceptov komunikácie.

Vizitka kampane

Klient: MEGGLE Slovakia s. r. o. (Eva Točková, Tatiana Hybká, Lukáš Lučenič)
Kreatívna agentúra: TRIAD
Creative Director: Martin Woska
Head of Art: Peter Baslík
Stratégia: Michaela Martonová
Art director: Michal Mazan, Oliver Turčan, Tomáš Pospíchal
Copywriter: Peter Baslík, Mária Tisoňová, Lucia Kekeňáková
Account manager: Vlado Makovický
TV spot
Réžia: Dano Dekan
Produkcia: RE:SET production
Hudba: Dalibor Kocian

https://youtu.be/FcspBMIyIFI?si=NM7RmSFJZoqvlljk (6s)