Slečna Marplová ožila v 12 nových a skvelých príbehoch!

Slečna Marplová ožila v 12 nových a skvelých príbehoch! Foto: Ikar

Práve vyšla výnimočná zbierka poviedok s názvom Slečna Marplová. 12 nových príbehov. Je autorizovaná dedičmi Agathy Christie a vznikla s cieľom priblížiť Jane Marplovú novej generácii čitateľov. „Áno, hlavný zámer bolo priblížiť túto kultovú postavu úplne novej generácii čitateľov a to iným, neošúchaným spôsobom. Myslím si, že sa im to dokonale podarilo. Základom úspechu bol výber 12 svetoznámych autoriek, ktoré sú renomované, ovenčené rôznymi cenami a ktoré vychádzajú v prekladoch v desiatkach krajín,“ približuje editorka slovenského vydania a šéfredaktorka vydavateľstva Slovenský spisovateľ Anna Pokorná.

Slečna Jane Marplová, jedna z najslávnejších postáv kráľovnej zločinu Agathy Christie, sa dodnes teší mimoriadnej obľube. Jej príbehy boli adaptované do podoby divadelných hier, filmov i televíznych seriálov. Teraz sa vracia na knižné stránky po takmer 50 rokoch, aby vyriešila tucet nových záhadných prípadov, hodných jej bystrého umu a hlbokej znalosti ľudskej povahy.
Nové poviedky so slečnou Marplovou zaujmú každého fanúšika Agathy Christie i klasickej detektívky originálnymi námetmi, medzi ktorými nechýbajú zločiny z vášne, lásky, žiarlivosti, vydierania či pomsty, ktoré sa neodohrávajú iba v tichých dedinkách na malebnom anglickom vidieku, ale i v rušných veľkomestách ako New York alebo Londýn, či dokonca na palube zaoceánskeho parníka.

Vypočujte si úryvok z prvej poviedky Lucy Foley – Zlo na vidieku. Číta Lucia Vráblicová:

Kniha Slečna Marplová. 12 nových príbehov je nádhernou poctou súčasných renomovaných autoriek Agathe Christie a zároveň nám všetkým príťažlivým spôsobom pripomína, prečo je Jane Marplová najslávnejšou amatérskou detektívkou všetkých čias.

Slovenské vydanie preložili štyri skúsené prekladateľky, ktoré už majú skúsenosti s prekladmi Agathy Christie. Editorke Anne Pokornej sa podarilo pri finalizácii knihy zjednotiť tón, názvy reálií, drobnosti, ktoré si bežný čitateľ ani nevšimne...aj preto sa celá kniha číta plynulo a máte pocit, akoby ich ani nepísalo 12 autoriek a neprekladali 4 prekladateľky.
Výnimočná je aj obálka a krásna grafika slovenského vydania, ktorú vytvorila dizajnérka Barbara Baloghová.

„Všetky knihy musíme posielať na schválenie majiteľom práv, do spoločnosti Agatha Christie Limited. Bolo to aj pri tejto a prekvapil nás ich nadšený ohlas. Oni, ktorí majú skutočne nádhernú obálku – britskú, aj americkú verziu – vyjadrili veľké uznanie slovenskej výtvarníčke,“ dodáva Anna Pokorná.

Milan Buno, knižný publicista