Mimoriadny príhovor premiéra Eduarda Hegera (CELÉ ZNENIE)

Mimoriadny príhovor predsedu vlády SR Eduarda Hegera:

Milé spoluobčianky, milí spoluobčania.

Mám za krajinu zodpovednosť, viem, čo prežívate a preto nemá zmysel hovoriť Vám čokoľvek iné, ako pravdu, ktorú aj tak cítite každý deň. Slovensko je vo vážnej kríze, je v kríze chaosu. Nezačala sa včera, ani pred mesiacom. Chaos naplno prepukol covidovou krízou, chybami v jej manažmente. Chaos priniesla vojna, následná inflačná a energetická kríza, zdražovanie a strach o našu budúcnosť. Chaos rozdúchavali ľudia ako Fico, ktorí sa boja spravodlivých vyšetrovaní a extrémisti, ktorí nenávidia našu demokraciu.

Ale priatelia, dnes Vám chcem povedať najmä to, že chaos sme priniesli aj my. Áno, priznávam, na chaose mám nepochybne svoj podiel viny aj ja. Pozeral som sa na hádky Matoviča, Sulíka a ostatných, hrýzol som si do jazyka a trpel ich hádky a konflikty. Ale robil som to, aby som udržal zhodu v vládnej koalícii a predišiel nestabilite. Dnes viem, že to napokon prispelo k väčšiemu chaosu v krajine. V mene ľudí, ktorí nesú zodpovednosť za krajinu, v mojom mene Vám chcem povedať: prepáčte mi to. Jediné, ako môžem odčiniť svoje chyby, je snažiť sa priviesť Slovensko stabilne a v pokoji k demokratickým parlamentným voľbám. Chcem to urobiť ako premiér. Každý deň robíme množstvo - ja a moji kolegovia vo vláde - ťažkých rozhodnutí, v období najväčších kríz za posledné desaťročia, vždy s vedomím, že sa niekomu nebudú páčiť. Ale robíme ich. Neviem si predstaviť, že by teraz nastúpila úradnícka vláda, na miesto našich ministrov nastúpili ľudia, ktorí by možno mali dobré úmysly, ale nemajú skúsenosti, neprešli skúškami ako my, nemajú kľúčové vzťahy v zahraničí, museli by sa učiť a ohrozili by tak aktuálnu stabilitu, ktorú sa nám podarilo udržať.

Slovensko čakajú v najbližších mesiacoch ťažké chvíle a ja nechcem hodiť zodpovednosť na druhých. Uvedomujem si svoju zodpovednosť a preto pôjdem do rokovaní s pani prezidentkou s postojom, že chcem Slovensko chrániť pred chaosom a krajinu stabilne priviesť k predčasným voľbám ako premiér. Uvedomujem si však zodpovednosť pani prezidentky a viem, že jej ide tiež o dobro a stabilitu našej vlasti. Budem rešpektovať, ak bude mať na vec iný názor a rozhodne sa inak. Som presvedčený, že spoločne nájdeme riešenie ako najlepšie viesť Slovensko v kríze chaosu. Chaos a hádky totiž ubližujú našej krajine, ubližujú Vám. Chcem to napraviť. Urobím všetko, aby sme Vám vrátili do života pokoj.