Autor Gomory: Talianska mafia sa už dlho na Slovensku skrýva a investuje

Autor Gomory: Talianska mafia sa už dlho na Slovensku skrýva a investuje Foto: FB R. Saviano

Bratislava sa mafiou začala zaoberať až po smrti Jána Kuciaka a jeho priateľka Martiny Kušnírová, talianska mafia sa ale na Slovensku ukrýva a investuje roky.

 

Napísal to na facebooku taliansky spisovateľ Roberto Saviano, ktorý sa od roku 2006 musí pred mafiou ukrývať kvôli svojim knihám o organizovanom zločine. Žije nevedno kde pod policajným dohľadom.

Ján Kuciak podľa Saviana pribudol do "dlhého a neprijateľného zoznamu novinárov, ktorí sa pokúsili vyniesť na svetlo skutočnosti, ktoré mali zostať skryté - v mnohých prípadoch sa jednalo o väzby medzi organizovaným zločinom a štátom".

Saviano v príspevku napísal, že kalábrijská 'Ndrangheta, neapolská Camorra a sicílska Cosa nostra sa už niekoľko rokov skrývajú na Slovensku a investujú tu. Pripomenul, že vo februári 2005 bol v popradskom penzióne zatknutý Ugo De Lucia, zabijak neapolského klanu Di Lauro. DNA stopa podľa Saviana dokladá, že v Bratislave je aktívni ďalší neapolský klan, Sarno.

Odporúčame aj: Zadržaný Talian Antonino Vadala pracoval pre mafiu už v roku 2001

"Ján Kuciak bol zavraždený, pretože bol v pátraní po úlohe mafie na Slovensku osamotený. Položme si otázku, prečo sú novinári - od Giancarla Sianiho cez Annu Politkovskú a Antonia Russa až po Daphne Caruanovou Galiziovou - natoľko zraniteľní, že niekto môže kvôli biznisu zvažovať ich likvidáciu, "vyzýva v texte Saviano.

Novinárov Giancarla Sianiho zavraždila v roku 1985 neapolská Camorra, jeho kolega Antonio Russo bol umučený za nevyjasnených okolností pri pokrývaní druhej čečenskej vojny. Kremeľ za politiku v Čečensku kritizovala Anna Politkovská, ktorú zavraždili v roku 2006. Vlaňajšia smrť maltskej investigatívnej novinárky Caruanovej Galiziovej sa stále vyšetruje - polícia síce zatkla v súvislosti s jej vraždou troch mužov, ale stále pátra po objednávateľovi atentátu.

Roberto Saviano opísal brutálne metódy neapolskej mafie v slávnej knihe Gomora. Podľa tejto knižnej predlohy bol natočený aj rovnomenný film. Spisovateľ je nepretržite strážený políciou, pretože sa mu predstavitelia zločineckej organizácie vyhrážajú smrťou. Organizovaným zločinom sa zaoberá aj naďalej, napríklad v knihe Nula, nula, nula: príbehy, trasy, bossovia a obete kokaínu (český preklad vyšiel v roku 2013) mapuje medzinárodný obchod s kokaínom. Prispieva do hlavných talianskych denníkov, ale tiež do denníkov The Washington Post, The New York Times, El País, Die Zeit a ďalších.