Podnikateľ zadržaný kvôli vražde novinárky chce imunitu

Podnikateľ zadržaný kvôli vražde novinárky chce imunitu Foto: Facebook D.C.

Podnikateľ zadržaný pri vyšetrovaní vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej dnes požiadal o imunitu výmenou za informácie, ktoré o prípade má. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu.

 

Podnikateľ Yorgen Fenech požiadal o imunitu či inú formu dohody pri výsluchu. Neskôr sa sťažoval na bolesti a bol prevezený do nemocnice. O jeho zdravotnom stave zatiaľ nie sú správy. Biznismen, ktorý bol donedávna šéfom energetickej spoločnosti Electrogas, bol prvýkrát zatknutý v stredu. Polícia ho zadržala vo chvíli, keď chcel z Malty odplávať na svojej lodi.

Operácii predchádzalo zadržanie 41-ročného Melvina Theumu, ktorý sa označil za sprostredkovateľa vraždy novinárky a sľúbil polícii cenné informácie výmenou za beztrestnosť za všetky svoje trestné činy. V minulosti mal problémy so zákonom kvôli úžere. Aj Theuma sa v piatok sťažoval na zdravotné problémy a skončil v nemocnici.

Fenecha polícia vo štvrtok večer prepustila na kauciu, pretože bez vznesenia obvinenia smie podozrivého zadržiavať iba 48 hodín. Deň potom opäť skončil v cele. Niektoré médiá a rodina zosnulej novinárky ho považujú za možného objednávateľa vraždy.

Rozhodnutie o žiadosti Fenecha spadá do právomocí maltského premiéra Josepha Muscata. Ten už imunitu výmenou za informácie o prípade poskytol Theumovi.

Päťdesiattriročná novinárka Caruanaová Galiziová, ktorá na svojom blogu písala o korupcii vo vládnych kruhoch, zahynula pri výbuchu bomby vo svojom aute v októbri 2017. Jej smrť vyvolala v Európe zdesenie aj pochybnosti o vláde práva v stredomorskom ostrovnom štáte.

Zo smrti novinárky boli tento rok obžalovaní traja muži, všetci ale tvrdia, že sú nevinní. Stále sa nedarí objasniť, kto bol zadávateľom vraždy.

Novinárka, ktorá sa zaoberala odhaľovaním korupcie, osem mesiacov pred svojou smrťou písala na svojom blogu o dubajskej spoločnosti 17 Black, ktorá patrí podľa maltských úradov Fenechovi. Caruanaová Galiziová napísala, že je táto spoločnosť napojená na maltských politikov. Rada Európy tento rok o spoločnosti 17 Black vo svojej správe o smrti novinárky napísala, že firma údajne vyplácala cez nepriehľadné spoločnosti v Paname podstatné finančné čiastky vysoko postaveným maltským politikom a úradníkom.