
Európsky parlament 21. mája oficiálne vyzval na podávanie nominácií do piateho ročníka súťaže o Cenu Daphne Caruany Galizie za žurnalistiku.
Cena sa každoročne udeľuje za výnimočný novinársky počin, ktorý prispieva k podpore alebo ochrane základných princípov a hodnôt Európskej únie, ako sú ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, zásady právneho štátu a ľudské práva.
„Slobodná tlač je najlepším štítom demokracie. Novinári musia mať možnosť slobodne informovať bez strachu z cenzúry, zastrašovania alebo odvety. Európsky parlament bude vždy brániť slobodu médií a tlače a bude sa za ňu zasadzovať, povedala predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola.
"Cena Daphne Caruany Galiziej za žurnalistiku je poctou tým, ktorí vrhajú svetlo do tých najtmavších zákutí, pretože hovoriť pravdu o moci by sa nikdy nemalo nikomu vypomstiť. Cena symbolizuje neochvejnú oddanosť Európskeho parlamentu pravde a slobode slova a patrí každému novinárovi, ktorý bojuje za pravdivé fakty bez ohľadu na to, aké sú nepríjemné. Vďaka novinárskej slobode naša demokracia prekvitá,“ dodala.
Je určená profesionálnym novinárom a tímom profesionálnych novinárov bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Predložiť možno príspevok, ktorý bol zverejnený alebo odvysielaný v jednom z 27 členských štátov EÚ. Ocenenie má podporovať profesionálnu žurnalistiku a jej význam pri ochrane ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ľudských práv.
O víťaznej nominácii rozhodne nezávislá porota zložená zo zástupcov médií a občianskej spoločnosti z 27 členských štátov, ako aj zástupcov hlavných európskych novinárskych asociácií. Slávnostné odovzdávanie ceny sa každoročne koná okolo 16. októbra, kedy si pripomíname výročie zavraždenia Daphne Caruany Galizie.
Súčasťou ocenenia je finančná odmena vo výške 20 000 eur.
Novinári môžu svoje príspevky prihlásiť online na adrese https://daphnejournalismprize.eu/ do 31. júla 2025 do polnoci stredoeurópskeho času.
Daphne Caruana Galizia bola maltská novinárka, blogerka a protikorupčná aktivistka, ktorá podrobne informovala o korupcii, praní špinavých peňazí, organizovanej trestnej činnosti, obchodovaní s občianstvom a prepojeniach medzi maltskou vládou a kauzou Panama Papers. Pre svoju prácu čelila prenasledovaniu a hrozbám, ktoré 16. októbra 2017 viedli až k jej zavraždeniu. Zomrela pri výbuchu bomby nastraženej v jej aute. Obrovská vlna pobúrenia, ktorá sa zdvihla v reakcii na postup orgánov pri vyšetrovaní jej vraždy, napokon viedla k odstúpeniu maltského premiéra Josepha Muscata.