Murdoch osobne zasahoval do toho, ako budú Fox News informoval o voľbách

Murdoch osobne zasahoval do toho, ako budú Fox News informoval o voľbách Foto: Facebook Fox News

Americký mediálny magnát Rupert Murdoch osobne dával vedeniu svojej stanice Fox News pokyny o tom, kedy a ako informovať o prehre Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2020. Napísal to britský denník The Guardian v nadväznosti na informácie zverejnené v rámci súdneho sporu stanice Fox News so spoločnosťou Dominion Voting Systems. Tá bola jedným z protagonistov konšpiračných teórií o podvodoch pri voľbách roku 2020.

"Bolo by skvelé, keby sme víťazstvo (Joea) Bidena ohlásili, akonáhle v Pensylvánii získa náskok, povedzme, 35.000 hlasov," napísal Murdoch, teraz 92-ročný majiteľ Fox News, šéfke stanice Suzanne Scottovej 6. novembra 2020, ale deň predtým, než dnešný prezident Biden v priebežnom sčítaní hlasov predstihol svojho súpera Trumpa. "Kedykoľvek to urobíme, bude po všetkom. Bez ohľadu na Arizónu," uviedol podľa Guardianu Murdoch.

Stanica Fox News, ktorá je dlhodobo naklonená republikánom, nakoniec oznámila Bidenovo víťazstvo v Pensylvánii asi desať minút po väčšine ostatných staníc. Biden v tej chvíli viedol o necelých 35-tisíc hlasov, píše The Guardian.

Súd v štáte Delaware v týchto dňoch začal zverejňovať materiály predložené v rámci zhromažďovania dôkazov v súdnom spore, v ktorom výrobca volebných prístrojov Dominion Voting Systems požaduje od televízie Fox News masívne odškodné za údajné ohováranie. Republikán Trump po voľbách v roku 2020 odmietol uznať porážku a spoločne so svojimi poradcami okrem iného obviňoval uvedenú firmu, že manipuluje s hlasmi v prospech víťazného kandidáta Demokratickej strany Bidena.

Tieto tvrdenia zaznievali aj na Fox News, a keď sa Dominion nedomohla korekcia priamo vo vysielaní, podala v marci 2021 na televíziu žalobu, v ktorej požaduje odškodnenie 1,6 miliardy dolárov. Podľa sťažnosti stanica šírila tvrdenia o podvodoch zámerne v snahe udržať si divákov z radov Trumpových fanúšikov, pričom vedela, že nie sú podložené faktami. Začiatok hlavného pojednávania je naplánovaný na tento mesiac.