Česko nevydá ruskú opozičnú novinárku Kurbangalejevovú do Ruska

Česko nevydá ruskú opozičnú novinárku Kurbangalejevovú do Ruska Ilustr. foto: Omediach.com

Česko nevydá ruskú opozičnú novinárku Faridu Kurbangalejevovú do Ruska. Rozhodol o tom dnes pražský mestský súd. Vyhovel návrhu štátnej zástupkyne Kataríny Štěpánkovej, podľa ktorého je vydanie novinárky neprípustné. Rusko ženu stíha za vyzývanie k terorizmu, jeho ospravedlňovanie a šírenie klamstiev o ruskej armáde. Informovať o ozbrojenom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou spôsobom, ktorý sa nepáčil ruským autoritám, ale v Česku nie je trestné.

"Je úplne evidentné, že odlišné politické názory nemôžu viesť k vydaniu," vyhlásil predseda trestného senátu Tomáš Kubovec. Do Ruska potom podľa súdu v súčasnej dobe nie je možné vydávať aj preto, že nemožno skontrolovať, či ďalší priebeh trestného konania bude spravodlivý. "Existuje aj dôvodná obava, že by (Kurbangalejevová) bola vystavená prenasledovaniu," uviedol sudca.

Bývalá moderátorka a spravodajkyňa ruskej štátnej televízie opustila Rusko po ruskej anexii Krymu v roku 2014. Obvinenia odmietla už skôr ako úplne vykonštruované. Dnes sa z rokovaní zo zdravotných dôvod ospravedlnila. Rusko ženu začalo stíhať kvôli informáciám, ktoré priniesla o ruských vojakoch bojujúcich na strane Ukrajiny či o obetiach ruského obliehania ukrajinských miest. Za trestné činy, ktoré jej Rusi prisudzujú, by jej v krajine hrozili pokuty v rádoch miliónov rubľov, nútené práce či mnohoročné väzenie.

"Dnešné rozhodnutie súdu je víťazstvom rozumu a slobody slova," povedala po skončení rokovania novinárom právna zástupkyňa Kurbangalejevovej Evelina Hodanová. "Klientka zostáva v bezpečí. Môže ďalej robiť to, za čo by v Rusku skončila vo väzení - písať pravdu," dodala. Právnička na pojednávaní upozornila na to, že v ruských väzniciach panujú neľudské podmienky a že opoziční politici dostávajú veľmi prísne tresty.

Štěpánková podľa hovorcu pražského štátneho zastupiteľstva Aleša Cimbalu pred návrhom na nevydanie novinárky prípad podrobne prešetrovala. Dospela k záveru, že existujú štyri dôvody, prečo nie je vydanie prípustné – vo veci neplatí vzájomná trestnosť, stíhanie je vedené z politických dôvodov a panuje obava, z porušenia jej ľudských práv i práv na spravodlivý proces. Všetky dôvody súd uznal.

"Od vypuknutia vojny nám stúpa počet žiadostí o vydanie osôb do ruskej federácie," povedal Cimbala. Pretože podľa neho aj ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Rusko nespĺňa podmienky na to, aby tam mohli byť ľudia vydaní, štátne zastupiteľstvo vo všetkých prípadoch navrhlo neprípustnosť vydania. Vlani ich boli desiatky.

Kurbangalejevová sa narodila v Kazani, metropole autonómneho Tatarstanu, kde tiež vyštudovala žurnalistiku. Najprv pôsobila v miestnej televízii, potom sa stala spravodajkyňou televízie Rossija 1 v Povolží a nakoniec viedla hlavnú spravodajskú reláciu Vesti. V posledných rokoch vystupuje proti vojne na Ukrajine, pracovala aj pre ruskojazyčnú televíznu stanicu Nastojaščije vremja, ktorá patrí pod Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda.