Reprofoto EP
Galavečer s korešpondentmi Bieleho domu, ktorý bol v apríli náhle prerušený kvôli streľbe na tejto akcii v prítomnosti prezidenta Donalda Trumpa, sa bude opäť konať o približne tri mesiace neskôr 24. júla, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na usporiadateľa. Trump krátko nato na sociálnej sieti potvrdil, že sa akcie v novom termíne tiež zúčastní.
Slávnostné stretnutie novinárov a politikov vo Washingtone bolo 25. apríla prerušené po tom, čo muž v nepriestrelnej veste a vyzbrojený niekoľkými zbraňami, neskôr identifikovaný ako Cole Tomas Allen, zaútočil na bezpečnostné kontrolné stanovište v hoteli Washington Hilton, kde sa večera konala. Útočníka vtedy zastavila tajná služba, jeden z jej agentov bol postrelený. Podľa obžaloby Allen naplánoval útok na Trumpa a ďalších členov vlády, ktorí sa akcie zúčastnili. Trump, prvá dáma Melanie Trumpová aj ostatní boli z akcie bezpečne odvedení.
Prezidentka Združenia spravodajcov Bieleho domu (WHCA) a hlavná korešpondentka CBS News v Bielom dome Weijia Jiangová v dnešnom liste členom asociácie uviedla, že rozhodnutie o stanovení nového termínu akcie nebolo automatické a že večera bude sprevádzaná "výrazne posilnenými bezpečnostnými opatreniami a novými postupmi na umožnenie vstupu". "Táto večera nebude len príležitosťou realizovať náš program," napísala Jiangová. "Bude to jasný signál, že pre násilie nie je v americkom živote miesto a že slobodná tlač sa nenechá zastrašiť a umlčať," dodala.
Trump, ktorý sa preslávil tým, že niektoré médiá často a nevyberavým spôsobom kritizuje, uviedol, že ho Jiangová požiadala, aby sa akcie zúčastnil a prehovoril na nej, a že ponuku prijal. "Neviem, či prednesiem rovnaké pomerne škaredé vyhlásenia, aspoň čo sa týka určitých ľudí, ale to sa čoskoro dozvieme," napísal prezident na svojej sociálnej sieti Truth Social. Dodal, že galavečera sa bude konať v hoteli Waldorf Astoria vo Washingtone, ktorý "postavil". Hotel, ktorý predtým slúžil ako budova federálnych úradov, postavila spoločnosť Trump Organization a v roku 2022 ho predala, podotkla agentúra Reuters.
Galavečera s novinármi sa koná už od roku 1924 a pre Biely dom tradične býva jedným zo spoločenských vrcholov roku. Pripomína prvý dodatok americkej ústavy, ktorý zaručuje slobodu prejavu a slobodu tlače, a podľa tradície na nej vystupuje prezident so sebaironickým prejavom. Okrem zástupcov médií sa jej zúčastňuje aj mnoho celebrít. Výťažok zo vstupného putuje na dobročinné účely. V médiách je táto slávnosť, organizovaná tradične poslednú sobotu v apríli, výrazne sledovaná.
V roku 2011 využil demokratický prezident Barack Obama prejav na galavečeri na to, aby si rýpol do Trumpa, ktorý sa jej vtedy zúčastnil ako realitný magnát a hviezda televíznej reality show, pripomína Reuters. Trump však počas svojho predchádzajúceho pôsobenia vo funkcii akciu bojkotoval, čo podčiarkovalo jeho napätý vzťah s médiami, a ako prezident na ňu prvýkrát prišiel až tento rok. Jeho prejav bol vo Washingtone s napätím očakávaný, kým galavečeri prerušila streľba.