Trnavskej arcidiecéze sa nepáči článok Nového Času o artefaktoch pre Bezáka

Trnavskej arcidiecéze sa nepáči článok Nového Času o artefaktoch pre Bezáka Foto: ČT

Česká televízia o prípade informovala pred dvomi rokmi.

 

 

Nový Čas v článku s názvom „Bezákove artefakty za 3 milióny: Pamiatkari chcú vidieť diela, ktoré skončili v sklade," píše o liturgických predmetoch, ktoré dal zhotoviť Róbert Bezák pre Katedrálu sv. Jána Krstiteľa, že sú stále v depozite, lebo Trnavská diecéza o ne nemá záujem.

 

Diecéza za ne podľa denníka zaplatila takmer tri milióny českých korún. Časti oltára a bronzové plastiky vytvoril akademický sochár Otmar Oliva. "Ja som to zhotovoval pre Róberta Bezáka tak, aby slúžili len vyslovene pre Kostol Jána Krstiteľa a tam sú aj určené," uviedol autor s tým, že na diela má doživotné právo. Podľa denníka pamiatky sa snaží zachrániť Pamiatkový úrad, no zo strany arcidiecézy nie je ochota. „Komunikácia medzi nami viazla, ako keby diecéza nemala záujem o to, aby sme zhodnotili, alebo mohli vidieť veci či predmety, ktoré by mohli byť uznané za pamiatky," cituje denník riaditeľku PÚ v Trnave Gabrielu Kvetanovú. „Ak by sme ich uznali za hodnotné, automaticky by artefakty bez povolenia Pamiatkového úradu nemohli nikam zmiznúť," dodala Kvetanová.

Foto: ČT

Arcidiecéza sa voči článku ohradila. "Autor článku sa snažil čitateľom vnútiť názor, že trnavský Arcibiskupský úrad nielenže nemá záujem dielo sochára Olivu osadiť do Katedrály sv. Jána Krstiteľa, ale toto dielo nechce ukázať ani pamiatkarom. V článku sa objavuje množstvo vyjadrení, predovšetkým riaditeľky Kvetanovej, ktoré navodzujú dojem, že medzi Trnavskou arcidiecézou a jej úradom panuje nevraživosť, neochota spolupráce a komunikácie a najmä blokácia osadenia diela sochára Olivu zo strany Trnavskej arcidiecézy," píše arcidiecéza, podľa ktorej na osadenie diela podľa autorových požiadaviek arcibiskupský úrad nedostal povolenie od Krajského pamiatkového úradu.

"Nie je pravdou, tak ako sa mnohí snažia verejnosti podsunúť názor, že dielo sa neosadilo z dôvodov, že jeho objednávateľom bol bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Dôvodom je skutočnosť, že dielo nezodpovedá kritériám, architektúre katedrály a výrazným spôsobom narúša jej sloh, s čím nesúhlasí Krajský pamiatkový úrad v Trnave. Navyše ide o dielo, ktorého hmotnosť vážne ohrozuje stabilitu podlahy katedrály. Pod ňou sa totižto nachádza krypta, v ktorej sú pochované významné osobnosti cirkevného a spoločenského života," píše arcidiecéza.

K článku pripojil úrad vyjadrenia riaditeľky PÚ, ktorá tvrdí, že pri rozhovore s redaktorkou ani náznakom neboli spomenuté "artefakty, ktoré dal zhotoviť arcibiskup Róbert Bezák pre Katedrálu sv. Jána Krstiteľa."

Česká televízia o prípade informovala v roku 2013. ČT24 vtedy informovala, že český umelec Otakar Oliva vyrobil oltár, krstiteľnicu, monštráciu a biskupskú palicu a arcidiecéze odmietla diela dať do kostola. Vtedy sa chystal vyrábať aj sochy. Arcidiecéza vtedy pre ČT argumentovala chybami v zmluve. Ako cituje arcidiezézu ČT časť projektu nezískal súhlas pamiatkarov, ďalším problémom bolo účtovníctvo. O problémoch okolo DPH hovoril aj Bezák.