Pozor, snežienky či medvedí cesnak netrhajte v treťom až piatom stupni ochrany

Pozor, snežienky či medvedí cesnak netrhajte v treťom až piatom stupni ochrany Foto: ŠOP SR

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR upozorňuje návštevníkov našich lesov, že medvedí cesnak, či snežienku nemôžete zbierať v treťom až piatom stupni ochrany.

 

Za nezákonné natrhanie snežienok, či medvedieho cesnaku v treťom až piatom stupni ochrany hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur. V iných oblastiach s nižším stupňom ochrany alebo v záhradách, lúkach, lesoch či hájoch bez stupňa ochrany je zber snežienok i medvedieho cesnaku povolený.

Natrhať si tieto jarné rastliny je teda dovolené, ale musíte si dať pozor, aby pochádzali z voľnej prírody maximálne v prvom a druhom stupni ochrany územia. Chránené územia s 3. až 5. stupňom ochrany sú označené primerane a je potrebné v nich chodiť po vyznačených trasách. Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená.

Pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat patriaci pod ŠOP SR v posledných dňoch napríklad zaznamenali množstvo ľudí pri zbere medvedieho cesnaku v Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Jovsianska hrabina v michalovskom okrese, kde platí piaty stupeň ochrany. „Práve teraz sa tam začali nájazdy ľudí z celého okresu. Vo veľkom ho zbierajú v rezervácii, pritom je dostupný aj v iných častiach Vihorlatských vrchov, ktoré nie sú chránené,“ hovorí botanik Správy CHKO Vihorlat Ján Bosák. Medvedí cesnak sa tam objavuje po odkvitnutí bledule jarnej karpatskej. „V posledných rokoch pribúda stále viac ľudí, ktorí chodia do Jovsianskej hrabiny zbierať medvedí cesnak. Nie je v našich silách neustále toto územie kontrolovať. Preto chceme poprosiť všetkých, ktorí sa tam chystajú práve z tohto dôvodu, aby sa poobzerali po okolí a túto rastlinu netrhali v území rezervácie. V tomto roku už pristupujeme aj k ukladaniu blokových pokút, keďže dohovory neboli postačujúce,“ dodáva Bosák.

Aktuálny zoznam chránených rastlín ako aj živočíchov je možné nájsť na právnom a informačnom portáli Slov-Lex pod číslom 579/2008. Vymenúva všetky druhy vrátane spoločenskej hodnoty, čo je, laicky povedané, výška pokuty, ktorú by dotyčná osoba musela zaplatiť, ak by sa u nej našla.

Štátna ochrana prírody apeluje na všetkých, aby si vážili prírodu okolo seba tak, aby sa z jarných kvetov, medzi ktoré neodmysliteľne patrí aj snežienka jarná, mohli tešiť i ďalší ľudia