Výbor pre kultúru a médiá navrhuje, aby Ministerstvo kultúry urobilo v RTVS finančný audit a Vládu SR bude informovať o nehospodárnom nakladaní s peniazmi koncesionárov. Okrem toho Výbor predloží Národnej rade návrh, aby sa na najbližšom rokovaní uzniesla, že Rada RTVS, si neplní svoje povinnosti, v rámci ktorých má riaditeľa verejnoprávnej inštitúcie kontrolovať.
Rozhlas a televízia Slovenska vyrobila aj v minulom roku programy za desiatky miliónov eur. Keďže RTVS nemusí „obstarávať“ jednotlivé programy, pri ich nákupe a výrobe vzniká veľký priestor na predražené projekty a prihrávanie zákaziek spriateleným firmám. „Podarilo sa nám získať informácie o viacerých zmluvách, ktoré nenapĺňajú podmienky transparentnosti a hospodárneho nakladania s peniazmi štátu, či daňových poplatníkov,“ upozorňuje predseda výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO).
Pri uzatváraní zmlúv na výrobu konkrétnych relácií podľa nám dostupných informácií došlo ku konfliktu záujmov – napríklad v prípade inscenácie Nero a Seneca, ktorej výroba stála pol milióna eur. Režíroval ju Marek Ťapák, ktorý je programovým riaditeľom RTVS a to za odmenu 12-tisíc eur. Pre reláciu Folklorika za takmer 700-tisíc zas RTVS nevlastní exkluzívne práva, súčasne sa tak vysiela takmer totožný program (grafika, obsah vysielania) na súkromnom kanáli - všetko naznačuje tomu, že obsah súkromného kanála napĺňa RTVS a to za peniaze koncesionárov. Najväčším škandálom je podľa predsedu Výboru pre kultúru a médiá projekt DNA: Hrdina za viac ako 800-tisíc eur. „V rámci neho si nechala RTVS vyrobiť 10 dokumentov o ROVNAKÝCH osobnostiach, aké boli vyrobené v rámci projektu Najväčší Slovák, ktorý stál viac ako jeden milión eur. Producentom oboch programov je spoločnosť Núňez NFE. Cena jednej časti s dĺžkou 40 minút je viac ako 80-tisíc eur. Takáto duplicita za státisíce eur je ukážkou nehospodárnosti,“ vysvetlil Kristián Čekovský s tým, že generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník ani jeden z projektov dôveryhodne nevysvetlil.
RTVS na niekoľko vybraných relácií s pochybnými zmluvami vynaložila celkovo 8 500 000 eur, pričom verejnoprávna inštitúcia uzatvára podobných zmlúv stovky. Pri hlbšej analýze zmluvných vzťahov sa dozvedáme, že z peňazí koncesionárov žije pár najväčších firiem. „Vedenie RTVS zlyháva. Obchádza pravidlá na transparentný výber a výrobu programov, porušuje interný Štatút, vysokopostavení manažéri sú v konflikte záujmov pre vlastný ekonomický prospech a takto sa RTVS strácajú milióny eur, na ktoré sa skladajú všetci koncesionári,“ zdôraznil predseda Výboru Kristián Čekovský s tým, že Výbor pre kultúru a médiá odstúpi tieto zistenia a pochybné zmluvy Vláde SR a Ministerstvu kultúry SR.